Útočník v Toulouse se má vzdát policii, Sarkozy jednal o smíru
V jihofrancouzském Toulouse stále probíhá policejní akce na dopadení 24letého Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha, který je hlavním podezřelým z vražd čtyř dospělých a tří dětí v uplynulých dnech. Tři stovky policistů obléhají dům, kde se muž skrývá. Výsledkem vyjednávání je jeho slib, že se během odpoledne vzdá.
Podle francouzského ministra vnitra Clauda Guéanta, který osobně dohlíží na zásah v rezidenční čtvrti Croix-Daurade, je prioritou dostat ho živého, aby mohl stanout před soudem.
„Chceme ho v první řadě zadržet – v takovém stavu, abychom ho mohli vydat justici, to znamená chceme ho dopadnout živého,“ řekl Guéant stanici BFMTV.
„Muž se rozhodl vyjednávat s jedním policistou. Řekl mu, a já doufám, že je to pravda, že se vzdá odpoledne,“ dodal.
Aktuality i příčiny události v Toulouse rozebírali v poledních Ozvěnách dne redaktor David Koubek a odborník na terorismus Marián Brzybohatý
Do akce se zapojili i příslušníci elitní jednotky RAID. „Všude kolem na ulici jsou policisté, mají zbraně v pohotovosti. Nesmím vycházet a všechno je zabarikádované,“ popsal televizi France 24 jeden muž, který bydlí poblíž.
Doposud existovala verze, že útočník je osamělým střelcem. Během vyjednávání s policií se však Merah netajil tím, že je přímo napojen na Al-Káidu. Pobýval také na hranicích Afghánistánu a Pákistánu, kde se nacházejí její výcvikové tábory.
Podle odborníka na terorismus a děkana Fakulty bezpečnostně právní na Policejní akademii Mariána Brzybohatého je pravděpodobné, že je útočník členem teroristické skupiny. Není ale jasné, jestli dostal příkaz nebo jednal na vlastní pěst.
„V rámci celé Francie dochází k radikálním projevům z řad islámské komunity. Žije tam jedna z nevětších islámských komunit v Evropě a žije na okraji většinové společnosti. To je právě důvod, proč se radikalizuje,“ vysvětluje.
Brzybohatý ale nesouhlasí s kandidátkou na francouzskou prezidentku Marine LePenovou, která tvrdí, že ve Francii byla podceňována hrozba fundamentalismu. Podle něho Francouzi této problematice věnují poměrně vysokou pozornost.
Sarkozy nechce terorismus spojovat s islámem
Dokládá to i rozhodnutí současného prezidenta Nicolase Sarkozyho, který na dnešní dopoledne pozval představitele náboženských organizací a ubezpečil je, že Francie musí udělat vše pro to, aby terorismus nenarušil náboženskou svobodu a komunitní smýšlení společnosti.
Je prý třeba rozdělit radikální islámské hnutí, které má ve Francii silné zázemí, a pokojné muslimy, kteří se asimilovali a které je potřeba ochránit.
Policie v Toulouse vyjednává s podezřelým z vražd. Údajně se vzdá
Číst článek
Činy Mohammeda Meraha vyvolaly ve Francii velkou debatu o budoucnosti země, která ovlivní předvolební kampaň, prezidentské volby i další vývoj v zemi.
Muž je podezřelý z vražd tří dětí a učitele před židovskou školou a také z útoků, při nichž minulý týden přišli o život tři francouzští vojáci.
Merah uvedl i důvod, proč vraždil – jeho akce jsou pomstou za nasazení francouzských výsadkářů v Afghánistánu a za smrt palestinských dětí.
Policie vypátrala podezřelého na základě jeho e-mailové korespondence, kdy odeslal podezřelou zprávu z počítače svého bratra, a také ohlášení – soused ho viděl, jak natírá skútr, který se po útocích hledal.