V brazilském vnitrozemí mají vlastní Pražské Jezulátko, potomkům Čechů ho přivezl arcibiskup Duka

V brazilském městě Batayporã se slavnostně otevřela kaplička s Pražským Jezulátkem. Tamní české komunitě přivezl repliku známé sošky pražský arcibiskup Dominik Duka. Potomci českých přistěhovalců si od nové modlitebny slibují další posílení vztahů s Českou republikou.

Batayporã Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Replika sošky Pražského Jezulátka v Brazílii

Replika sošky Pražského Jezulátka v Brazílii | Foto: Romuald Štěpán Rob

Jezulátko bude vystavené v zaskleném výklenku malé kaple. Nové duchovní místo ve městě založeném pomáhali dokončovat i dobrovolníci z Česka. Spolu s nedalekou moravskou bránou jasně odkazuje ke kořenům části tamních obyvatel.

„Ozdoby na kapličce jsou inspirované kapličkou ve Veselí nad Moravou,“ řekl Radiožurnálu honorární konzul v Batayporã a propagátor vzájemných vztahů Evandro Trachta. Právě z Veselí pocházel jeho děd Jindřich, který byl v Bataypora starostou.

V Brazílii vznikne kaplička s kopií Pražského Jezulátka. Sošku přivezl před lety kardinál Duka

Číst článek

Sošku přivezl českým krajanům do Brazílie arcibiskup Dominik Duka už v roce 2003, kdy byly v Riu de Janeiro Světové dny mládeže. Je to replika sošky podepsaná kardinálem Dukou. „Je to pro nás velká čest," říká Trachta.

Baťovo město

Kapličku je postavená na pozemku, kde zároveň stojí Centrum historické paměti Jindřicha Trachty. Tato instituce shromažďuje vzpomínky a dokumenty na dobu první poloviny 20. století, kdy do oblasti přišli osadníci v rámci projektu Jana Antonína Bati. Do kaple by měl v budoucnu přibýt i zvon.

Město Batayporã nechal založit podnikatel Baťa a od té doby už se narodilo několik generací. Působí zde učitelka češtiny vyslaná ministerstvem školství. Českou a moravskou kulturu udržují i potomci přistěhovalců. Jméno českého podnikatele proto nese jak Batayporã, tak i další města v okolí.

Pražské Jezulátko je známé v celém světě. Do kostela na Malé Straně v Praze za ním chodí hlavně katoličtí věřící ze Španělska, Portugalska nebo Jižní Ameriky. Kopii sošky, proslulé mimo jiné různými oblečky, mají i v mnoha kostelech v Jižní Americe.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme