V Jižním Súdánu je gramotná polovina lidí. Dívky ze školy odchází ve 13, aby se vdaly
Vzdělanost na africkém kontinentu je velmi nízká. Jižní Súdán, tedy země, která vznikla před čtyřmi lety, se řadí k těm s vůbec nejnižší gramotností. Nejhůře jsou na tom ženy a dívky. Musí se starat o domácnost nebo „slouží" k úhradě rodinných dluhů.
V Jižním Súdánu je 50procentní negramotnost, v některých oblastech i 70procentní.
Na mnoha místech se děti učí jen pod stromem. Kantoři navíc mají malé platy - asi 600 jihosúdánských liber, což je v přepočtu zhruba 1200 korun, upozornil inspektor a učitel Piol Deng Agang.
Školu v Jižním Súdánu navštívil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Některé děti do ní ráno jdou pěšky i dvě hodiny
Do školy, ve které učí, chodí některé děti pěšky i dvě hodiny.
Celkem je v ní 274 chlapců a 170 dívek od první do sedmé třídy. Ale právě počet děvčat v jednotlivých ročnících postupně dramaticky klesá.
„Většina 13 a 14letých dívek je tady už vdaná. Některé taky přestanou chodit do školy, protože se musí starat o mladší sourozence,“ vysvětlil ředitel Lino Duang Akech.
„Když nakouknu do učebny sedmáků, z 20 dětí tu v dřevěné lavici sedí jen jedna žačka,“ potvrdil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
Třináctiletá Tereza přiznává, že se mezi samými kluky ve třídě moc dobře necítí. Nemá žádnou kamarádku. Ve studiu chce ale pokračovat, aby si mohla splnit sen a stát se lékařkou.
Reportáž vznikla díky podpoře Evropské unie.