V Oklahomě končí pátrání po obětech tornáda. Washington slibuje pomoc s obnovou

Záchranná akce v Oklahomě pomalu končí, začíná odstraňování trosek. Záchranáři neočekávají, že v sutinách domů zničených pondělním tornádem najdou ještě nějaké přeživší. Vyprostit se jim podařilo zhruba stovku živých lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Moore na předměstí Oklahoma City zachraňují z trosek svůj majetek

Obyvatelé Moore na předměstí Oklahoma City zachraňují z trosek svůj majetek | Zdroj: Reuters

„Každou poškozenou budovu a nemovitost ve městě prohledáme nejmíň třikrát, než skončíme,” slíbil Gary Bird, šéf hasičů v Moore na předměstí Oklahoma City. Nevěří ale, že se ještě podaří někoho zachránit.

Celkem připravilo tornádo o život 24 lidí, z toho devět dětí. Původní odhady počtu obětí ale byly mnohem horší. Asi 240 lidí muselo vyhledat lékařské ošetření.

„Při pohledu na obrovskou spoušť, kterou tornádo způsobilo, se už spíš zdejší média ptají, jak se podařilo, že obětí nebylo ještě víc. A přičítají to hlavně dobré přípravě jak obyvatel, tak úřadů. A potom také bleskurychlé reakci záchranářů, hasičů i policie,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka sleduje situaci v Moore na předměstí Oklahoma City

Úřady registrují v Moore i přilehlém Oklahoma City zatím 2400 zcela zničených domů. Oklahomský úřad pro pojištění odhaduje škody na jednu až dvě miliardy dolarů.

Materiální ztráty by tak mohly být větší než ve městě Joplin v Missouri, které poničilo velmi silné tornádo před dvěma lety. Tehdy ovšem zahynulo na 160 lidí.

Washington slíbil postižené oblasti pomoc. Prezident Barack Obama ve zvláštním vystoupení ujistil, že s podporou mohou počítat hlavně obyvatelé města Moore, kde živel řádil nejvíce.

Pomoc potřebným

„Musíme znovu postavit domovy a školy, otevřít podniky a nemocnice, utišit rodiče, kteří ztratili to nejdražší, co měli. A pak musíme samozřejmě zahrnout pozorností a láskou vystrašené děti,“ prohlásil.

Vládní pomoc obvykle mívá největší význam pro ty nejzranitelnější, například pro starší lidi bez příbuzných.

„Federální vláda a její pomoc vždycky hraje při tak velkých pohromách důležitou roli. Bylo to vidět hlavně v New Orleans před osmi lety po hurikánu Katrina, kdy Washington prostě zaspal a mělo to tragické důsledky,“ vysvětluje Pohanka.

Potřebným ale pomáhají také nevládní organizace jako Červený kříž nebo místní náboženské spolky.

Tornádo - schéma vzniku | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme