V pozadí konfliktu na Blízkém východě jsou podle části izraelské veřejnosti volby
„Pokud vstoupíte do pásma Gazy, stane se vaším hřbitovem!“ Takové esemesky začala rozesílat palestinská ozbrojená organizace Islámský džihád tisícům Izraelců. Probíhající vzdušné útoky z obou stran doprovází i psychologická válka a Palestinci takto reagují na úvahy, že Izrael podnikne na Gazu také pozemní útok.
Další dvě rakety vypálili Palestinci na miliónovou aglomeraci Tel Avivu. Obyvatelé izraelského města slyšeli krátce po poplachových sirénách výbuchy.
Podle armády zneškodnil obě střely ještě ve vzduchu protiraketový systém Ocelový dóm, který úřady včera u Tel Avivu umístily.
Od čtvrtka už takto organizace Islámský džihád a Hamás na Tel Aviv vypálily nejméně pět raket. Jednu také Hamás v pátek vystřelil na Jeruzalém, posvátné město ale minula. Podle výroků politiků a analýz médií tak v současnosti nastane buď příměří, nebo pozemní ofenziva Izraele do Gazy.
Pozadí současného konfliktu na Blízkém východě přiblížil ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu tamní zpravodaj Břetislav Tureček
Ta by ale byla pro židovský stát velmi riskantní. Pravděpodobně by přinesla množství zabitých palestinských civilistů, stejně jako izraelských vojáků, a to si málokterý politik před parlamentními volbami, které se mají konat v lednu, dovolí.
Přípravy na invazi však stále pokračují a jsou povolávány tisíce záložníků. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně ujistil Spojené státy, že pokud Palestinci nevyhrotí útoky, Izrael o invazi neuvažuje.
V Egyptě se mezitím mezi dojednává příměří. Mluví se o podmínkách, za kterých jsou obě strany ochotny zastavit palbu. Izrael se netají tím, že jeho nálety zcela nesouvisí s probíhajícími útoky Palestinců. Izraelský velvyslanec v Praze Jaakov Levy v České televizi řekl, že jde o rozsáhlou izraelskou operaci a o to, aby byly splněny její cíle, i kdyby Palestinci přestali střílet.
Egyptský prezident věří v příměří v Gaze, Izrael je připraven vyslat jednotky
Číst článek
Palestinci zase požadují uvolnit blokádu Gazy a mezinárodní záruky, že Izrael nebude pokračovat v cílených atentátech na činitele Hamásu a dalších organizací. Reagují tak na vraždu Ahmada Dža'abarího, která odstartovala probíhající operaci a útoky Palestinců na Izrael.
Liga arabských států podpořila Palestince, vyzvala ale k příměří
Číst článek
Probíhající konflikt má ale také politické dopady v Izraeli, kde se chystají již zmíněné volby. Část veřejnosti v Izraeli tvrdí, že operace byla spuštěna z politických důvodů, aby odvedla pozornost od sociálních a ekonomických problémů země.
Zaznívají také hlasy, zda volby v lednu neodložit. Ve velkých stranách mají probíhat primárky a politická uskupení namítají, že jejich muži-kandidáti byli povoláni právě do probíhající operace.