Rusko hlasování zorganizovalo ve čtyřech ukrajinských regionech – v Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti. Ve všech vyhrála Putinova strana Jednotné Rusko.
V Rusku se zvedla vlna udavačství, která čím dál víc zasahuje do sféry mezilidských vztahů. Někteří analytici situaci přirovnávají k atmosféře z totalitní éry Sovětského svazu.
Medveděv, která nečekaně přicestoval do Pekingu, uvedl, že s čínským prezidentem kromě konfliktu na Ukrajině hovořil také o rusko-čínské spolupráci a strategickém partnerství.
„Setkáním Putin smývá jakoukoliv vinu. Zároveň si tím systematicky buduje kult osobnosti, že on je řešitelem těchto krizových situací,“ upozorňuje odborník na Rusko Pavel Havlíček.
Podle ruské redakce BBC se za poslední měsíc objevily na sociálních sítích desítky videí, ve kterých si zmobilizovaní vojáci stěžují na špatné podmínky a na to, že nedostali slíbené výplaty.
„Je správné uspořádat referenda na Donbasu a na osvobozených územích 4. listopadu,“ uvedl tajemník strany s odkazem na Den národní jednoty, který Rusko letos oslaví právě první listopadový pátek.
Ideu zřídit celostátní organizaci, jejímiž členy se má stát většina ruských dětí, představili poslanci a senátoři v květnu. Předložili ho dolní komoře na den 100. výročí založení sovětského Pionýra.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který hrozí až 15 lety vězení za lživé zprávy o činnosti ruských státních orgánů působících v zahraničí při ochraně zájmů země a jejích občanů.
Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně nezakročili. Ruský prezident Vladimír Putin manipulaci s volbami popírá.
Demokraté zůstali bez zastoupení v parlamentu a bez podpory veřejnosti. Lidé opozičního předáka Navalného na sociálních sítích křičí, že jim ukradli vítězství, a již našli viníka své porážky.
Marija Butinová, která před třemi lety skončila v americkém vězení jako agentka cizí mocnosti, se stala poslankyní Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.
3:29
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Boj o hlasy ruských voličů pokračuje i po volbách. Přinejmenším pro komunisty. Na výsledky elektronického hlasování se v Moskvě čekalo mnoho hodin a úplně pak obrátily dosavadní vývoj v řadě obvodů.
V Rusku se množí obvinění úřadů z podvodů a manipulací při víkendových parlamentních volbách. Kreml kritiku odmítá. Co volby prozradily o síle mocenské vertikály, kterou vystavěl Vladimir Putin?
Jednotné Rusko a komunisty následuje Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského s osmi procenty hlasů a strana Spravedlivé Rusko s více než 7,6 procenta.
3:11
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Ještě začátkem června se předpokládalo, že federální kandidátku vládnoucí strany Jednotné Rusko povede formální lídr strany, exprezident a expremiér Dmitrij Medveděv. Po deseti letech se tak nestane.
V Rusku začnou netrpělivě očekávané třídenní volby do Státní dumy. Děje se tak v atmosféře utahování mocenských šroubů, které má vést především k tomu, aby ve volbách zvítězila strana Jednotné Rusko.
Tým ruského opozičního politika Alexeje Navalného radí lidem před ruskými volbami do Státní dumy, koho volit. Snaží se tím oslabit zisky vládní strany Jednotné Rusko.
„Během nedávné schůzky zaměstnanců nám řekli, abychom se zaregistrovali a hlasovali pro vládní stranu. Řekli, že to je jediná strana, která nám zajistí plat,“ popsal muž z Jaroslavle.
„Rozdávání úplatků voličům, nejrůznější manipulace a pronásledování kritiků režimu – to jsou volební taktiky Putina a jeho strany pro volby v roce 2021,“ tvrdí komentátor Fjodor Krašeninnikov.
Berdsk||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Už za dva týdny čekají Rusko volby. Kampaň ve městě Berdsk u Novosibirsku, kde o posty v místním zastupitelstvu usiluje i několik nezávislých kandidátů, se vyostřila.
Navalnyj i z vězení burcuje své krajany, aby si stahovali aplikaci umožňující „chytré hlasování“, zaměřené na vyeliminování kandidátů vládní strany Jednotné Rusko ve volbách do Státní dumy.
Předseda strany Jednotné Rusko byl podle svědků svou absencí na kandidátce překvapený a zdrcený. Jaké jsou důvody toho, že prezident Putin svého bývalého oblíbence na listině vynechal?
Ruská média upozorňují, že hlava státu uplatnila právo veta při podepisování zákonů poprvé za pět let. Mluvčí Kremlu sdělil, že Putin má otázky k některým částem zákona, neprozradil však, co mu vadí.
„Režim nemá lidem co nabídnout kromě agrese, které už jsou také přejedení, zbývá mu tedy jediná cesta, a tou jsou represe, zavírání a likvidace možných konkurentů v čele s Navalným,“ říká analytik.