V USA byl vrah popraven zastřelením
Popravčí četa dnes ve Spojených státech ukončila život muže odsouzeného za vraždu. Trest smrti není v Americe výjimečný, popravu zastřelením ale umožňuje legislativa pouze dvou amerických státu, a to Oklahomy a Utahu. I tam ale tento způsob popravy zvolili po dlouhých čtrnácti letech.
Pět výstřelů popravčí čety zaznělo dnes krátce po půlnoci. Odsouzený Ronnie Lee Gardner si smrt zastřelením sám vybral.
„Řekl , že je to mormonská tradice. Byl usvědčen a odsouzen za vraždu už v roce 1985", uvedl soudce státu Utah.
V cele smrti čekal devětačtyřicetiletý Gardner pětadvacet let. Popravu zastřelením mezitím zrušil i stát Utah, konkrétně před šesti lety. Ti, co byli odsouzeni na smrt ještě před tímto datem mají ale stále na výběr: smrtící injekci nebo kulku.
Vybral si zastřelení
Většina odsouzených volí první možnost. Ne tak Ronnie Lee Gardner, který si vybral smrt zastřelením. Exekuci vykonala pětičlenná popravčí četa. Jen čtyři střelci měli přitom ostrý náboj, jeden střílel, podle tradice, voskovou kulkou. Každý z katů proto může doufat, že právě on nemá život odsouzeného na svědomí.
Popravy zastřelením se používají hlavně v době války. Jako soudem nařízená exekuce jsou ve světě zcela výjimečné. S jedinou výjimkou a tou je Čína. I tam se ale od popravy zastřelením ustupuje.
Případ Ronnieho Gardnera rozvířil ve Spojených státech znovu debatu o smysluplnosti trestu smrti. Nejvyšší trest dnes zná právní řád 87 států světa. Drtivá většina všech poprav ale podle Amnesty International připadá na vrub pětici zemí. Vedle USA je v ní ještě Čína, Irán, Saúdská Arábie a Kongo.