Války o vodu se experti nebojí, vliv suroviny ale bude dále růst
Množství dostupné pitné vody klesá, a to už nejen v oblastech Afriky, ale i v mnohem rozvinutějších částech světa. I proto se z vody stává strategická surovina. Z obavy z jejího možného nedostatku dokonce některé evropské země jako Francie nebo Bulharsko zakazují těžbu některých nerostných surovin, která je na spotřebu vody velmi náročná.
Podle Jakuba Landovského z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ale v nejbližší době nehrozí, že by se vedly o vodu války, jak někteří spekulují.
„Podobné alarmující prognózy byly populární zejména v 90. letech, nyní se většina odborníků shoduje na tom, že bezprostřední nebezpečí válek o vodu v tuto chvíli nehrozí. Přírodní zdroje ale budou hrát v mezinárodních vztazích 21. století určitě velmi důležitou roli, ale voda není ropa,“ vysvětluje Landovský a pokračuje:
Roli vody v mezinárodních vztazích přiblížil na Rádiu Česko Jakub Landovský z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze
„Voda se chová v geografickém prostoru zcela odlišně. Ropa a ostatní fosilní paliva jsou k dispozici na časově omezenou dobu a zůstávají na jednom místě. Voda je k dispozici neomezeně dlouho a je jí na Zemi víceméně pořád stejné množství.“
Větší roli než změny v množství vody podle něj budou hrát například intenzivní sucha nebo záplavy v důsledku klimatických změn. A především celková nepředvídatelnost toho, jak se voda v geografickém prostoru chová.
Voda je v nairobském slumu nedostatkovým zbožím. Důsledkem jsou epidemie
Číst článek
Největší problém s nedostatkem vody má podle Landovského území Palestiny, kde se propojil vliv klimatu s nefunkčním státem.
Dostupnost vody bude mít také vliv na to, které státy budou bohaté a které chudé. „V mezinárodních vztazích se každá strategická výhoda dá využít. Pokud se podíváme na Turecko, které je na vodu velice bohaté a navíc má prostředky, jak to své vodní bohatství uschovat a regulovat, staví se obrovská přehrada v jihovýchodní Anatolii. Když došlo k ochlazení turecko-izraelských vztahů, tak byly zaraženy projekty, které měly potrubím dopravovat vodu z jižního Turecka do Izraele,“ připomíná Jakub Landovský z FSV UK.