Snímky obětí holokaustu vytvořené pomocí AI? Památník v Osvětimi varuje před ‚falšováním historie‘

Památník a muzeum Osvětim-Březinka v pátek varoval před příspěvky na Facebooku, které obsahují fiktivní snímky obětí nacistického tábora vytvořených pomocí nástrojů umělé inteligence (AI). Instituce to odsoudila, jedná se podle ní o falšování historie, píše agentura AFP.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník dlouhodobě na svých účtech na sociálních sítích zveřejňuje autentické fotografie, jména a informace o obětech, čímž se snaží zvýšit povědomí o holokaustu. Podle instituce však existuje několik facebookových stránek, které zveřejňují obdobné krátké profily obětí, ale se smyšlenými informacemi a fiktivními fotografiemi.

‚Enigma by proti AI neobstála.‘ Odborníci varují, jak moderní výpočetní techniky dokážou rozšifrovat data

Číst článek

„Uměle vytvářet snímky opravdových lidí anebo vyrábět falešné identity obětí je samozřejmě znepokojivé a také velmi poškozuje památku těch, kteří v Osvětimi zahynuli,“ upozornil mluvčí památníku Pawel Sawicki. Tento druh dezinformace podle něj může vést k popírání holokaustu.

„Existuje totiž nebezpečí, že jestliže budeme mít takovéto smyšlené lidi, může někdo tvrdit, že je to celé smyšlené,“ dodal. Památník kontaktoval americkou společnost Meta, která Facebook vlastní, a usiluje o řešení situace.

V koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka mezi lety 1940 až 1945 podle historiků zahynulo zhruba 1,1 milionu lidí, většinou Židů, ale také Romů, sovětských válečných zajatců a dalších. K vězňům osvětimského tábora patřilo i 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme