Ve vší tichosti svět chystá zbraň na ochranu autorských práv

ACTA - zkratka, která může zanedlouho zhořknout na jazyku všem, co nyní mluví o svobodném internetu. Přísně utajovaná dohoda původně Spojených států, Evropského společenství, Švýcarska a Japonska měla být těžkým kalibrem v boji proti padělkům zboží i pirátským kopiím softwaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetové vyhledávání (ilustr. foto)

Internetové vyhledávání (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ve skutečnosti ale bude mít záběr mnohem širší. Obchodní dohoda proti padělání, jak se zkratka ACTA oficiálně překládá, bude mít dopad i na levné generické léky pro rozvojové země. K jednáním se totiž připojily i další státy, jako je Austrálie, Spojené arabské emiráty nebo Kanada.

Přijetí dokumentu by znamenalo konec dodávek levných generik, například proti viru HIV, do afrických zemí. Nová pravidla ale pocítíme i my v Evropě. Na letištích, kde úředníci budou moci zkontrolovat laptopy, MP3 přehrávače nebo mobilní telefony a hledat v nich nelegálně staženou hudbu a filmy. Cestující, u kterého pak tento závadný obsah objeví, se mohou připravit na pokutu a zabavení jeho elektroniky.

A podobně nekompromisní postup chtějí státy do mezinárodního práva zakotvit i v oblasti informačních technologií. Poskytovatelé připojení k síti by pak i bez úředního příkazu měli povinnost ohlásit informace o uživatelích s podezřením na porušování autorských práv.

Závadný obsah by pak filtrovali nebo rovnou zablokovali přístup. Mimo zákon by bylo postaveno i kopírování cédéček pro vlastní potřebu.

Zatím je ACTA jen tajným pracovním materiálem. Nechce o něm mluvit ani Evropská komise, ani americká asociace nahrávacího průmyslu. Pokud v budoucnu vejde v platnost, nová pravidla na ochranu duševního vlastnictví pocítíme všichni. Kultura, vzdělání, zdraví nebo komunikace - všech těchto sfér se podle právníků ACTA dotkne.

Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme