Mezi britskými konzervativci byli čínští špioni, tvrdí rozvědka. Strana je vyřadila z kandidátů na poslance

Britská Konzervativní strana vyřadila z okruhu kandidátů na budoucí poslance dva lidi, kteří mohli podle tajné služby MI5 být čínskými špiony. Informoval o tom ve středu list The Times. Podle britské rozvědky měla dvojice konkrétní kontakty s Čínou v letech 2021 a 2022.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodinová věž Big Ben v Londýně, která je součástí Westminsterského paláce (Houses of Parliament), řeka Temže, Westminster Bridge

Britská rozvědka varuje před čínským vlivem dlouhodobě (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Jednali jsme rychle, byli vyškrtnuti ze seznamu a nebudou kandidovat ve volbách,“ řekla listu náměstkyně ministra zdravotnictví a sociální péče Maria Caulfieldová.

Britští konzervativci ztratili v doplňovacích volbách dvě křesla. V jejich baště zvítězil 25letý labourista

Číst článek

Vládní strana přistoupila k tomuto kroku několik dní poté, co se na veřejnost dostala informace o březnovém zatčení jiné dvojice lidí podezřelých ze špionáže pro Čínu v britském parlamentu.

Britská Dolní Sněmovna ve středu rovněž schválila zákon, který znemožní instalaci čínských kamer na vládních budovách či na vojenských základnách, informovala agentura Reuters. Nový zákon ještě musí schválit Sněmovna lordů.

Britští zákonodárci podle Reuters vyzvali z obav o narušení soukromí k zákazu používání bezpečnostních kamer od polostátních čínských firem Hikvision a Dahua. Nejméně třetina policejních sil v Anglii a Walesu přitom používá kamery značky Hikvision, vyplývá podle Reuters ze zjištění příslušného nezávislého pověřence vlády.

Britské tajné služby v poslední době varují politiky před tím, že Čína si dlouhodobě pěstuje své kontakty a snaží se získávat informace například právě ze zákonodárného sboru. Peking tento týden zprávy o špionáži popřel a obvinil britské úřady z protičínských manipulací.

Britský premiér Rishi Sunak v reakci na zprávy o parlamentním zatýkání prohlásil, že při víkendovém summitu skupiny G20 v Dillí čínskému premiérovi Li Čchiangovi důrazně sdělil, že podkopávání britské demokracie je „zcela nepřijatelné a nikdy nebude tolerováno“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme