V polské části Tater vyprošťují dva speleology, zůstali v zaplavené jeskyni

Dva speleologové v sobotu uvízli ve Velké sněžné jeskyni v polské části Tater. Je to nejdelší a nejhlubší jeskyně v Polsku. Speleologům přišly na pomoc téměř tři desítky záchranářů. Panují obavy o zdraví a život dvojice, nepodařilo se s ní navázat kontakt.

Krakov (Polsko) (Aktualizováno: 18:38 18. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry

Záchranáři nemají informace o tom, zda voda v jeskyni klesá, nebo jí naopak přibývá. (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Berger | Zdroj: Český rozhlas

Jeskyňáři zůstali uvězněni asi 500 metrů pod vchodem do jeskyně poté, co po nedávných deštích stoupla hladina vody v podzemí. Na záchranné akci se nyní podílejí členové tatranské horské služby i hasiči z Krakova.

Thajští záchranáři vytáhli z jeskyně osm chlapců, pod zemí zůstává poslední pětice

Číst článek

„V jeskyni je tolik vody, že ji nemají šanci opustit,“ uvedl podle televize TVN24 záchranář Roman Kubin. „Uvízli v odlehlé části jeskyně, v oblasti tzv. Větrné studny,“ dodal.

Naposledy v sobotu byli v kontaktu s uvázlými speleology jejich kamarádi, kteří šli do Velké sněžné jeskyně s nimi. Původně se jich tam už ve čtvrtek vydalo celkem šest.

„Vzhledem k tomu, že jeskyňáři jsou v extrémních podmínkách už dlouho, panují vážné obavy o jejich zdraví a - není co tajit - i o život,“ uvedl podle televize TVN24 náčelník tatranské horské služby Jan Krzysztof. V jeskyni jsou asi čtyři stupně Celsia a vysoká vlhkost vzduchu. Záchranáři nemají informace o tom, zda voda klesá, nebo jí naopak přibývá.

Podle TVN24 záchranáři k jeskyni navezli velké množství vybavení a techniky, z čehož se dá usuzovat, že se připravují na to, že záchranná akce potrvá ne hodiny, ale dny. Krzysztof nevyloučil ani použití výbušnin k odstřelu skal. Na místo mají dorazit také posily z nedalekého Slovenska.

Délka chodeb ve Velké sněžné jeskyni dosahuje téměř 24 kilometrů. Ne všechny jsou zcela prozkoumané.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme