Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že má rakovinu
Příčinou špatného zdravotního stavu Hugo Cháveze je rakovina. Venezuelský prezident sdělil v televizním projevu, že podstoupil už druhou operaci, kdy mu byl rakovinný nádor odstraněn. Šestapadesátiletý státník také dodal, že přestože cesta k plnému uzdravení bude náročná a zdlouhavá, je odhodlán bojovat.
Dlouhé dny a týdny o sobě nedával venezuelský prezident Hugo Chávez vědět, což u něj není zvykem. Přesně od 10. června, kdy podstoupil při odložené návštěvě kubánské Havany operaci. Oficiální vyjádření o odoperování abscesu v pánevní oblasti byla tajemná a nechávala prostor spekulacím. Teď už je jasno. Hugo Chávez má rakovinu.
Vůdce venezuelské socialistické revoluce nahrál svůj projev v Havaně; stál u řečnického stolku před venezuelskou vlajkou a obrazem jihoamerického hrdiny Simona Bolívara.
Chávezovo oznámení o boji s rakovinou komentoval ve Světě o desáté zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák
Operace byla podle jeho slov úspěšná a pokračuje v léčbě a rekonvalescenci. Chávez řekl, že prý udělal obrovskou chybu: nestaral se o sebe.
„Teď a navždy: Budeme žít a zvítězíme. Děkuji a na shledanou, na návrat!“
Přes sebevědomý výkřik na konec vypadal Chávez pohublý, působil vysíleně a unaveně. Projev četl, což také nebývá zvykem, a udělal v něm i jednu chybu. „Vypadal unaveně a mluvil defenzivně, což u něj není zvykem,“ přidal iberoamerikanista Josef Opatrný z Univerzity Karlovy.
Od Chávezovy hospitalizace na počátku června o něm neměla veřejnost žádné informace a o jeho zdravotním stavu se vedly neustálé spekulace.
Podle zahraničně politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka prezidentova několikatýdenní nepřítomnost jeho postavením ve Venezuele nijak neotřásla. Otázkou ale podle něj je, co to udělá s jeho vyhlídkami v prezidentských volbách, které se mají konat příští rok.
„On sám říká, že teď potřebuje doplňkovou léčbu. To může znamenat, že podstupuje chemoterapii, a to může znamenat, že ten rakovinný nádor se už vyvinul v metastázy. A to by mohlo znamenat, že by nejenže byl oslaben v té prezidentské kampani, ale on se voleb ani nemusí dožít,“ poznamenal Slezák.
Pokud by se Hugo Chávez delší dobu léčil a nemohl vykonávat prezidentské povinnosti, nejbližší spolupracovníci by ho podle Slezáka mohli zastoupit, jen pokud jde o ideály. Žádný z nich však nemá takovou přitažlivost pro národ jako on.
„Chávez působí jako muž z lidu, mluví jazykem, kterému prostí lidé rozumějí, má velké charisma – to nikdo z jeho spolupracovníků v rámci jeho socialistické strany nemá. Působí jako voják, jímž opravdu byl, působí jako někdo, kdo se postará o prosté Venezuelany, a tuto vizi nemůže prostému Venezuelanovi nikdo z Chávezových spolupracovníků nabídnout,“ míní Slezák.
Jako o jeho možném nástupci se hovoří o Chávezově starším bratrovi. „Je radikálnější než dnešní prezident. Mluví třeba o právu armády na vstup do politiky,“ představil Adána Cháveze Opatrný. O konci éry Huga Cháveze je ale podle Opatrného třeba mluvit s rezervou.