Někteří Rusové nevěří ve smrt Prigožina. Potvrdily ji úřady, spekulují o ní historici i wagnerovci
Jestli se během téměř dvouleté války na Ukrajině moc ruského prezidenta Vladimira Putina někdy otřásla, tak to nebylo kvůli protiválečným protestům. Vyzyvatel přišel z tábora válečných „jestřábů“. Ozbrojenci šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina v červnu pochodovali na Moskvu. Ale vzpoura pohasla stejně rychle, jako začala, a Prigožin našel po dvou měsících smrt v troskách letadla.
„Radši zemřu, než abych lhal. Rusko dnes stojí na hraně katastrofy a pokud se neutáhnou šrouby, tak se letadlo rozlomí ve vzduchu,“ předpověděl Jevgenij Prigožin symbolicky svou smrt v dubnovém rozhovoru s ruským vojenským bloggerem Semjonem Pegovem.
Malé civilní letadlo Embraer se zřítilo v srpnu v Tverské oblasti, zhruba v půli cesty mezi Moskvou a Petrohradem. Zprávy, že v něm seděl taky nejznámější ruský warlord, se začaly šířit okamžitě.
Ruské úřady tyto zprávy brzy potvrdily. Identitu deseti obětí podle nich určila genetická expertíza. Někteří wagnerovci ale dodnes odmítají uvěřit, že jejich šéf zemřel.
Mýtus o živém Prigožinovi podporuje taky politolog a historik Valerij Solověj. Ten je ale známý tím, že rozšiřuje senzační informace z nejvyšších pater ruské politiky, které ale nelze jakkoliv ověřit. Například tvrdí, že Vladimir Putin je po smrti a místo něj vládnou Rusku jeho dvojníci.
Wagnerovce povede Prigožinův syn. Skupina nově spadá pod ruskou národní gardu, obnovila nábor
Číst článek
Úřady vyšetřování srpnového leteckého neštěstí dosud neuzavřely. Prezident Putin jen začátkem října řekl, že příčinou havárie nebyl zásah zvenčí.
Západ vs. Kreml
Na západě málokdo pochybuje, že smrt Jevgenije Prigožina nařídil Kreml. A že šéf wagnerovců rozšířil řady těch, kteří zaplatili za zradu.
„Ohledně katastrofy, tragické smrti pasažérů letadla včetně Jevgenije Prigožina, se příliš spekuluje. Samozřejmě, že na Západě se všechny ty spekulace podávají z dobře známého úhlu pohledu. Ale to je všechno úplná lež. Musíme se opírat o fakta,“ odmítá západní pohled mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Velká část ruské veřejnosti Jevgenije Prigožina až do začátku války na Ukrajině prakticky neznala. Petrohradský rodák se od amnestie v roce 1990 zajímal hlavně o byznys. Od stánků s hot dogy se posunul k luxusním restauracím, ve kterých Vladimir Putin hostil zahraniční prezidenty a slavil narozeniny.
Putinův kuchař
Koho nechá Putin zabít příště? Pravidla jsou nepsaná, ale jasná, okusil je nejeden kritik režimu
Číst článek
Prigožinovi to vyneslo přezdívku „Putinův kuchař“ a díky známosti s ruským prezidentem začal vydělávat taky na stravování ve školách, a pak dodával jídlo i vojsku.
Když Vladimir Putin vyhlásil loni v únoru invazi na Ukrajinu, měl ale Jevgenij Prigožin už i svou vlastní – byť státem sponzorovanou - armádu. Aktivity Wagnerovy skupiny založené po anexi Krymu se rozprostíraly od Sýrie přes Afriku po Latinskou Ameriku. A wagnerovci rozšíření o naverbované vězně sehráli důležitou roli v bojích na Ukrajině, například v bitvě o Bachmut.
Narůstaly ovšem spory Jevgenije Prigožina s velením ruské armády. Prigožin se nechtěl sklonit a podřídit Wagnerovce ministerstvu obrany. Spory vyvrcholily květnovou vzpourou wagnerovců a pochodem přes Rusko, který se zastavil asi 400 kilometrů před Moskvou.
Cateringové služby převzal po Prigožinově smrti jeho syn Pavel. Wagnerovci se rozpouštějí v ruské armádě, která v listopadu oznámila vytvoření samostatné sekce pro Afriku.