Za dva roky odsoudili k ranám holí 530 lidí. Ukončete barbarské tresty, vyzývá organizace

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve středu vyzvala indonéského prezidenta Joka Widoda, aby ukončil „barbarské tresty" za porušování islámského práva šaría. Podle aktivistů za lidská práva bylo v indonéské ultrakonzervativní provincii Aceh za poslední dva roky k ranám holí odsouzeno více než 530 lidí. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Jakarta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimka, muslimská žena (ilustrační foto)

Muslimka, muslimská žena (ilustrační foto) | Foto: POTIER Jean-Louis/Creative Common Attribution-NoDerivs 2.0 Generic | Zdroj: Flickr

Provincie Aceh je jedinou provincií převážné muslimské Indonésie, kde se právo šaría uplatňuje. Jeho zavedení bylo součástí mírové dohody mezi vládou a separatisty v roce 2006.

Aceh zároveň jako jediný v zemi kriminalizuje vztahy lidí stejného pohlaví. Náboženská policie se zde zaměřuje i na muslimky bez šátků nebo ty, které nosí příliš těsné oblečení, lidi popíjející alkohol či ty, kdo se oddávají hazardu.

Podle provinčního zákonu z roku 2015 může soud potrestat za vztahy stejného pohlaví až 100 ranami holí, za mimomanželský pohlavní styk pak 30 ranami.

Aktivisté z Human Rights Watch přitom upozornili, že islámské zákony se nyní rozšířily i na nemuslimské obyvatelstvo žijící v regionu. Loni byla například za prodej alkoholu k ranám holí odsouzená i křesťanská žena.

Veřejné bití jako trest používají například Írán, Súdán, Saúdská Arábie, Maledivy, Singapur nebo Brunej. Podle lidskoprávní organizace Amnesty International se podobné praktiky můžou považovat za čin podobný mučení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme