Interní studie, podle nichž má Instagram špatný vliv na děti, vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku

Bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook Frances Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem interních studií, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal (WSJ). Společnost Facebook zároveň obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podvodníci se snaží z uživatelů Instagramu s pomocí falešných účtů vylákat peníze

„Byl tam střet zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost, a tím, co bylo dobré pro Facebook,“ řekla. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

V září WSJ informoval o tom, že Facebook disponuje dvěma studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí, poruchám příjmu potravy či sebevražedným myšlenkám.

Odhalení vzbudilo pobouření a vedlo ke slyšení v americkém Senátu. Koncem září zástupkyně Facebooku při slyšení v Senátu zpochybnila, jak WSJ studie interpretoval, a poukázala na jiná zjištění, která podle ní dokládají pozitivní vliv instagramu na mladistvé.

Facebooku hrozí v Rusku miliardová pokuta. Nemaže obsah, který Moskva považuje za nezákonný

Číst článek

Haugenová se v neděli objevila v televizním pořadu 60 Minutes. V úterý bude vypovídat před podvýborem Senátu na téma ochrana dětí na internetu. Hovořit bude o výzkumu Facebooku ohledně dopadu instagramu na duševní zdraví mladých uživatelů.

Haugenová byla více než dva roky produktovou manažerkou ve společnosti Facebook, uvádí její profil na platformě LinkedIn. Stejnou pozici zastávala také v Googlu, Pinterestu a Yelpu.

Poznamenala, že se setkala s problémy i u dalších firem, které provozují sociální sítě. „Ve Facebooku to ale bylo výrazně horší než cokoliv, co jsem viděla předtím,“ uvedla.

„Byl tam střet zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost, a tím, co bylo dobré pro Facebook,“ řekla s tím, že Facebook opakovaně upřednostňoval své zájmy, jako je vydělávání peněz. Poznamenala také, že Facebook veřejnosti lhal ohledně pokroku, který učinil v boji proti projevům nenávisti a dezinformacím na svých sítích.

Facebook v neděli na žádost agentury Reuters o komentář nereagoval.

Meet the Facebook whistleblower: 37-year-old Frances Haugen, who was hired to help stop election misinformation and grew frustrated by the company's approach to fixing its flaws on.wsj.com/2WDr4fZ

02:30 – 04. 10. 2021

187 563

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme