První soudní proces kvůli ničivému zemětřesení. Obžalobě v Turecku čelí třeba majitel hotelu
V tureckém městě Adiyaman začal první větší soud týkající se loňského únorového zemětřesení. Obžalováno je jedenáct lidí, včetně majitele jednoho z místních hotelů, který se při zemětřesení zřítil. Zemřelo tehdy 72 lidí, včetně dětí, které tam přijely ze Severního Kypru na volejbalový turnaj. Informovala o tom agentura DPA. Podle místních médií dorazil na zahájení procesu i premiér Severního Kypru. Některým z obžalovaných hrozí až 22 let vězení.
„Proces je pro nás velmi důležitý a bude precedentem pro další podobné případy v Turecku,“ řekl novinářům před soudní budovou premiér Severního Kypru Ünal Üstel, který pro obžalované požaduje co nejpřísnější tresty.
Na zahájení procesu přijeli také pozůstalí, kteří přinesli velké fotografie svých zemřelých dětí. Obžalovaní, z nichž pět je ve vazbě, se prvního dne procesu podle DPA účastnili prostřednictvím videospojení.
Zhruba polovina ze 72 lidí, kteří zemřeli loni 6. února při zřícení hotelu Isias ve městě Adiyaman, byli děti a jejich učitelé ze Severního Kypru.
Turecko zatklo 184 lidí v souvislosti se zemětřesením, jedná se o stavební dodavatele či majitele domů
Číst článek
Jedna z pozůstalých, která při zřícení hotelu přišla o 14letou dceru, také označila tento proces za důležitý i pro další podobné kauzy. „V Turecku máme zemětřesení několik staletí, ale není to přírodní katastrofa, která způsobila smrt nevinných lidí, to byla nezodpovědnost úřadů,“ uvedla Ruşen Karakayaová.
Stavební amnestie
Už loni v květnu turecká opoziční média psala o tom, že rodina majitele hotelu má blízké vztahy se členy turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), což jí podle těchto zdrojů pomohlo získat potřebná povolení, ačkoliv stavba nesplňovala všechny předpisy.
Po tomto zemětřesení, které si vyžádalo na 51 000 obětí v Turecku a dalších asi několik tisíc v sousední Sýrii, si turecká vláda vysloužila kritiku za pomalou a nedostatečnou pomoc, ale také za takzvané stavební amnestie.
Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl padesát tisíc. Nejméně milion lidí přišel o přístřeší
Číst článek
Ty udělovaly v minulosti místní úřady, obzvlášť před volbami, stavbám, které nesplňovaly všechny předpisy, ale jejichž majitel úřadům zaplatil.
Na sociálních sítích se po zemětřesení také objevilo video z roku 2019, na němž se prezident Recep Tayyip Erdogan před tehdejšími místními volbami chlubí, že stavebními amnestiemi „vyřešil problém“ bydlení více než stovky tisíc obyvatel provincie Kahramanmaraş. Ta patřila k oblastem nejhůře postiženým únorovým zemětřesením.