Zábavní park v San Diegu zruší kritizované exhibice kosatek
Sea World v americkém San Diegu se rozhodl od roku 2018 zrušit svá představení kosatek. Informovala o tom britská BBC. Provozovatel zábavního parku čelí kvůli držení velryb už delší dobu kritice ze strany ochránců zvířat, ale i politiků. Společnost, která má v USA celkem jedenáct podobných mořských světů, však zdůvodňuje konec atrakce jinak.
Z parků, které společnost v USA provozuje, jsou kosatčí představení středobodem programu na třech místech – kromě zmiňovaného San Diega také v Texasu a na Floridě. Zatím se však zruší jen první jmenovaný.
Oficiálně je ukončení exhibic strategický krok, kterým chce společnost zvrátit pokles návštěvnosti. Tak to aspoň prezentoval výkonný ředitel parku v San Diegu Joel Manby.
Nepřirozené cvičení?
Při show kosatky plavou v bazénu a na povely trenérů předvádějí různé triky, třeba skoky vysoko nad hladinu doplněné o různé akrobatické prvky. Někdy se také trenéři nechávají vymrštit velrybami vysoko do vzduchu nebo na nich „surfují“.
Ochranáři tvrdí, že takové cvičení kosatek je nepřirozené a hraničí s mučením zvířat.
Například organizace PETA upozorňuje, že kosatky se ve volné přírodě umí ponořit až do hloubky několika set metrů, přitom ve vodní nádrži v zábavním parku mají prostor maximálně několik metrů.
Sea World podobné kritice kvůli kosatkám čelí už několik let. Zlomovou událostí byla nehoda ve floridském parku z roku 2010, kdy jedna z kosatek při představení strhla pod vodu a utopila zkušenou trenérku.
Tlak nejen ze strany ochranářů, ale i veřejnosti pak ještě zesílil před dvěma lety, kdy dokument Blackfish naznačil, že zajetí kosatkám – v přírodě velmi divokým zvířatům – neprospívá.
Zákaz chovu
Proti zajetí kosatek v zábavních parcích začaly bojovat i americké úřady. Kalifornská pobřežní komise sice letos v říjnu povolila rozšíření vodních nádrží sandiegského Sea Worldu, zároveň ovšem zakázala chov kosatek, tedy jejich rozmnožování.
Vedení parku se hájilo, že páření je pro zvířata naprosto přirozené, a chtělo se proti rozhodnutí bránit. Nakonec však exhibice – a možná právě i kvůli právním překážkám – zruší.
Kosatky však z kalifornského parku zatím úplně nezmizí. Podle BBC by měl představení v sandiegském parku nahradit nějaký jiný, údajně přirozenější způsob prezentace těchto velryb. Jak přesně to bude vypadat, zatím jasné není.
Ochranáři přírody rozhodnutí vedení Sea Worldu uvítali. Jejich kritika však, zdá se, nepoleví. Organizace PETA už na svém twitterovém účtu prohlásila, že jejím cílem je úplný zákaz držení kosatek v zajetí.
Krok Sea Worldu přirovnávají k situaci, kdy v cirkusu sice přestanou bičovat lvy, dál je však budou držet v klecích.