Zahraniční noviny: Je skutečně Turecko mostem?
Zahraniční noviny píší o tom, že Evropský parlament rozhoduje o přístupu Turecka a slovenský ministr práce prý šidil Sociální pojišťovnu. Zároveň si všímají toho, že v některých nemocnicích koupíte i hamburgery.
Evropský parlament bude pozítří hlasovat o zahájení přístupových rozhovorů s Tureckem. O tomto tématu se bouřlivě diskutuje v politických klubech, ale i na stránkách evropských deníků. Německý list Frankfurter Rundschau si vzal na mušku výrok ministra zahraničí Joschky Fischera o tom, že "Turecko je ideální most, který vytvoří novou dimenzi zahraniční a bezpečnostní politiky". Turecko jako most? ptá se ironicky deník, ale odkud a kam ten most povede? Takové spojení totiž patří do říše snů, domnívá se Frankfurter Rundcshau, realita vypadá úplně jinak.
Vždyť jen se sousedními zeměmi má Turecko napjaté vztahy. Obyvatelé sousedních zemí se dívají na Turecko s velkou nedůvěrou. V zahraniční politice totiž Turecko často nadřazuje etnické priority. A pak je tady také otázka Kurdů, připomíná deník. Tyto a další důvody vedou k obavám, zda bude Turecko v případě svého přijetí skutečně dodržovat jednotnou zahraniční bezpečnostní politiku. Evropská unie má se všemi sousedními zeměmi Turecka lepší vztahy než Turecko samo. Proto je těžké si představit, jaký most má vlastně Turecko s Evropou vytvořit, uzavírá svůj komentář německý deník Frankfurter Rundschau.
Němci chtějí výrazně zlepšit taktiku boje proti mezinárodnímu terorismu. Navrhuje to ministr vnitra Otto Schilly. Jeho cílem je soustředit práci jednotlivých bezpečnostních úřadů do jednoho ústředí a vytvořit Centrum na obranu proti terorismu.
Smyslem navrhovaného centra je soustředit informační a analytické kapacity příslušných bezpečnostních úřadů, konstatuje FAZ. Jedná se o Spolkový kriminální úřad, Úřad na ochranu ústavy a Spolkovou informační službu. "Přikládáme velkou váhu tomu, aby zůstalo zachováno jejich oddělení," vysvětluje ministr Schilly poněkud protichůdně a dodává, že policie a tajné služby by neměly být sloučeny ale měly by jen spolupracovat. K tomu, aby bylo možno shromažďovat data napříč bezpečnostními orgány bude navíc třeba změnit stávající zákonodárství. Jde nicméně o existenční otázku. Terorismus nelze porazit přes noc. Kriminální ústředna by měla do analytického centra vyčlenit nejvíce pracovníků, asi 100; Úřad na ochranu ústavy prozatím nejméně 15. Na pět desítek pak tajné služby. FAZ připomíná i protinázory, že totiž centrum označované zkratkou GIAZ bude novým byrokratickým zatěžujícím orgánem. Německo jde přesto ještě dále a navrhuje, aby koordinace boje s mezinárodním terorismem dostala i celoevropský formát.
Slovensko má ministra práce, který -jako podnikatel- krátil Sociální pojišťovnu na odvodech za zaměstnance. A ještě si odpustil za tento prohřešek penále. Píše o tom slovenský list SME. O osudu ministra Ĺudovíta Kaníka včera hlasovala poslanecká sněmovna a rozhodla se, že jej ve funkci ponechá. Ovšem hříchů má ministr práce víc než dost. V minulosti coby podnikatel neplatil odvody do Sociální pojišťovny a penále ve výši 260 tisíc korun si po nástupu do ministerského křesla odpustil. A loni ještě prosadil další prominutí penále své firmě.
Ty sumy opravdu zaráží, podotýká slovenský list šlo o necelých 6 tisíc a 33 tisíc korun. To musí člověk s ministerským platem opravdu tolik šetřit? Ministr Kaník se ohání tím, že celou aféru vyvolali jeho političtí protivníci, a podotkl, že ani mnozí z nich odvody neplatili. V jiné zemi by si takový člověk okamžitě sbalil kufry, na Slovensku dál sedí v ministerském křesle. A to dokonce úřadu, který zřejmě okradl, smutně konstatuje deník SME.
Na hamburgery od stánků s rychlým občerstvením můžete narazit téměř všude. Jsou ale místa, kde vás přítomnost firem, které někteří označují za jedny z viníků obezity, může překvapit. Například když ji objevíte přímo v nemocnici, kde se léčí cukrovka, srdeční mrtvice, zkrátka nemoci značně související s nezdravým životním stylem. V jedné takové, na klinice v Clevelandu, každý den stojí zaměstnanci i pacienti nemocnice ve frontě na oblíbený hamburger. Jak informuje severoamerický list The Washington Post, vedení nemocnice se to nelíbí, ovšem firma nehodlá ustoupit.
Zaměstnanci rychlého občerstvení si svá menu brání a poukazují na dlouhé fronty, které se u stánku v nemocnici tvoří. Přitom v boji s obezitou Amerika jednoznačně prohrává, poznamenává deník. A mezi viníky bezesporu patří i řetězce rychlých občerstvení, například McDonald. Studie ukazují, že konzumace velkých porcí mastných a slaných jídel je jedním z důvodů, proč má dnes 64 procent národa nadváhu. Pak tito lidé hledají pomoc třeba na klinice v Clevelandu. A jaká léčba je tu čeká? McDonaldová, konstatuje americký list The Washington Post.