Zahraniční tisk o cestě prezidenta Bushe do Indie

Cesta prezidenta Bushe do Indie je počátkem nové etapy. Slovensko řeklo "ne" extremismu. Raději všechnu drůbež sníst než čekat na příchod ptačí chřipky. Taková jsou některá témata zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Cesta amerického prezidenta George Bushe do Indie znamená podstatnou změnu ve vztazích mezi oběma zeměmi. Jedná se o důkaz toho, že Spojené státy začínají považovat Indii za supervelmoc a k jako takové k ní přistupují, píší Times of India a pokračují:

Vzájemné vztahy charakterizovala v minulosti nevyrovnaná obchodní bilance. Také dřívější pohled na Indii jako spojence tehdejšího Sovětského svazu bránil obchodní spolupráci zejména ve vojenské oblasti a americké firmy si o lukrativních vojenských zakázkách mohly nechat jen zdát, zvláště po indickém jaderném testu v roce 1998. To se však mění a důkazem je právě Bushova cesta, na níž ho doprovázejí představitelé velkých společností, uzavírá list Indian Times s tím, že velká pozornost bude soustředěna i na jaderný program Indie.

V Evropě začíná opět vítězit národní stát nad myšlenkou jednotné Unie, uvádí v analytickém článku dnešní vydání listu International Herald Tribune. Z tisku vybíral bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka cituje z International Herald Tribune

Slovenské listy informují o včerejším rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit extremistickou stranu Slovenská pospolitosť. Jako důvod soudkyně uvedla, že strana ve svých stanovách navrhuje omezení volebního práva, což je v rozporu se slovenskou ústavou.

Jde o historicky první případ, kdy Nejvyšší soud rozpustil politickou stranu na Slovensku, píše deník Pravda. Předseda Slovenské pospolitosti Marián Kotleba po rozhodnutí soudu prohlásil, že ani likvidace strany nezabrání jejím představitelům, aby kandidovali v červnových volbách do parlamentu. Nechtěl ale prozradit, zda se spojí s některou z národních stran nebo založí stranu novou, informuje list a pokračuje: Strana byla řádně zapsána v registru politických stran od ledna minulého roku. Půlmilionovou kauci potřebnou pro účast v parlamentních volbách byla podle Kotleby ochotna za stranu zaplatit třetí osoba. Její jméno však prozradit nechtěl.

Pro mnohé je záhadou, jak vůbec mohlo ministerstvo takovouto stranu v lednu roku 2005 zaregistrovat, píše slovenský deník SME a uvádí vysvětlení tiskového odboru ministerstva, že při registraci bylo potřeba předložit stanovy, jejichž součástí byly i programové cíle. Kromě stanov ale měla Slovenská pospolitosť i lidový program. "Pokud by se v programových cílech předložených při registraci uváděly teze jako v lidovém programu, k registraci by nedošlo," cituje na závěr slovenský deník SME odpovědný úřad.

Můžeme přežít ve světě bez ptáků?, ptá se dnešní Le Monde. Stejně tak jako ve světě bez vody, píše francouzský deník a pokračuje. Pokud chceme vystoupit ze začarovaného kruhu ptačí chřipky, který se uzavřel okolo chovatelů, nemáme moc možností. Místo aby se podrobily morálce nemocných a čekaly na kompenzace za ubohé kachny, které se v uzavřených chovech navzájem pozabíjejí, místo aby propadaly ekonomické a psychické depresi, která bude následovat, měly by postižené regiony jednat v duchu teorie Marcela Mausse.

Nečekat a jednat: obětovat v ohromných a nekonečných vesnických slavnostech všechny zdravé kachny, husy a kuřata. Obětovat je beze zbytku a vesele. Co se nesní, zmrazit, zakonzervovat a zachránit tak značku kvality. Znova pak vysadit nové populace kachen bude, oproti životu ve strachu z rozšíření nákazy, hračka, uzavírá francouzský deník.

Regina Prouzová-Květoňová, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme