Zahraniční tisk o náletu na Irák

Velkým tématem většiny zahraničních deníků byly a jsou páteční letecké útoky Spojených států a Velké Británie na Irák. Píší také o názoru Ruska na americký protiraketový systém a o vztazích USA - Japonsko po havárii rybářského kutru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod titulkem Bomby jako náhrada politiky komentuje dnešní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung poslední útoky spojenců na Irák. Z článku cituje naše berlínská zpravodajka Zita Senková.

Egyptský prezident Husní Mubarak nevidí v Saddámu Husajnovi velké nebezpečí. Uvedl to v rozhovoru pro italský list La Repubblica. „Nemyslím, že Saddám Husajn je hrozbou pro svět. Irák není supervelmoc a nevlastní sofistikované rakety, schopné přelétnout kontinenty,“ řekl Mubarak pro italský list. Britsko-americké letecké údery, při nichž zahynuli nevinní civilisté, podle něj pouze zkomplikovaly situaci. Řešení irácké krize je nutné hledat v rámci OSN, řekl Mubarak a v italském deníku La Repubblica upřesnil, že by irácký lid neměl zbytečně trpět.

Americko - britský útok na Irák komentuje také dnešní vydání polského listu Ziczie. Vybíral z něj náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

V odporu proti americkým plánům vybudovat nový národní protiraketový systém je Kreml stále více izolován, napsal moskevský deník Novyje Izvěstija. List dále píše: Rusko teď vede osamocenou bitvu proti zmíněnému americkému vojenskému projektu. Chabý odpor Evropanů je den ode dne slabší a pravděpodobně brzy vyhasne úplně. V každém případě za dané geopolitické konstalace sil už jedinou supervelmoc - Spojené státy - nic nezastaví při realizaci nového protiraketového systému. O tom je většina evropských expertů skálopevně přesvědčena. Domnívají se, že i Moskva pochopí, že se proti této nevyhnutelnosti brání spíše už jen formálně a že dříve či později bude kapitulovat, soudí Novyje Izvěstija.

Britské Timesy poznamenávají k neúmyslnému potopení japonské rybářské lodi americkou jadernou ponorkou, že silné vojenské spojenectví mezi USA a Japonskem tím zřejmě narušeno nebude. První hlava, která v této neblahé záležitosti padne, bude s největší pravděpodobností hlava japonská. Lidé jsou rozezleni na neoblíbeného japonského premiéra Joširo Mori-ho, že nepřerušil golfovou hru, když se o neštěstí dověděl. Ještě horší je zřejmě zjištění, že premiér za členství v golfovém klubu - které je velice drahé - nic neplatí.

Ovšem pobouření nad povýšeností americké armády v případě potopené japonské školní lodi by přece jen mohlo do určité míry nepříznivě ovlivnit aktivnější japonskou spolupráci při budování protiraketového systému USA. Možná i ochromit ochotu Japonska hrát výraznější roli v mezinárodní obranné politice. Bushova vláda při svém nástupu k moci slibovala, že hodlá Japonsku věnovat pozornost, jaká náleží nejvýznamnějšímu americkému spojenci. Zatím to není zrovna slibný začátek, domnívají se londýnské Timesy.

Ruská Nězavisimaja Gazeta si všímá vztahů Kyjeva a Moskvy a je přesvědčena, že ukrajinský prezident Leonid Kučma věrnost Kremlu jen předstírá. Je iluzorní, že Rusko sází na Kučmu. Ten sice v roce 1994 své první volby s podporou Moskvy vyhrál, ale pak ty, kdo ho tehdy podpořili, jednoduše zradil. Je schopen se k Rusku kdykoliv otočit zády.

Teď zrovna Ukrajinec Kučma pomoc Kremlu vyhledává ne kvůli údajné státní krizi v zemi - s domácí opozicí si dokáže poradit. Pošilhává po Západu, i když by měl Američanům spíše nedůvěřovat. Mnoho lidí se domnívá, že jen západní tajné služby byly schopny tajně nahrát 100 hodin rozhovorů v Kučmově prezidentské pracovně. Proto teď Kučmovo údajné sbližování s Moskvou, uzavírá Nězavisimaja Gazeta.

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme