Zahraniční tisk o protiamerických útocích v Iráku
Na pozadí neustávajících útoků proti americkým vojákům v Iráku píše německý list Die Tageszeitung, že ve Washingtonu nyní padají sázky o to, kdy Američané z této země odejdou. Na výzvu Usámy bin Ládina přicházejí do Iráku bojovat stovky mladých muslimů ze zahraničí. Ostře sledovaným tématem je i vysvěcení amerického biskupa, který se jako první v dějinách křesťanství veřejně hlásí k homosexualitě.
Ve Washingtonu nyní padají sázky o to, kdy Američané opustí Irák, komentuje poslední tragické útoky proti Američanům v Iráku německý list Die Tageszeitung. Odsun amerických vojáků je ostatně jedním z nejvíce diskutovaných témat ve Spojených státech a není se čemu divit - boj o prezidentské křeslo právě začal. Kvůli tomu se všechna politická rozhodnutí měří na miskách volebních vah. Ale situaci, kdy v Iráku každý den umírají minimálně dva američtí vojáci, nemůže George Bush dlouho obhajovat, domnívá se Die Tageszeitung.
Pokud by stratégové amerického prezidenta předali Irák jeho obyvatelům, vzali by vítr z plachet opozičním demokratům a zároveň by bylo splněno přání OSN, Francie a Německa. Ale je nutné zvážit riziko občanské války a nestability, které by v Iráku okamžitě nastalo. Kdo by se pak do Iráku vrátil? Německo ani Francie by to nejspíš nebyly, dodává komentátor německého listu Die Tageszeitung.
Napříč celou Evropou a Blízkých východem odpovídají mladí militantní muslimové na výzvu Usámy bin Ládina a ostatních extrémistů, píše se v deníku International Herald Tribune. Muslimští muži opouštějí domovy a přidávají se k jednotkám bojujícím proti americkým vojákům v Iráku. Zprávy tajných služeb potvrzují, že od konce léta putovaly do Iráku stovky mladých muslimů z několika zemí, kteří hranice překročili především v Sýrii a Íánu.
Není se třeba obávat, že je celá akce pod kontrolou teroristů z Al-Kajdy nebo jiných extremistických skupin. Stále však není jasné, zda jsou tito příchozí koordinováni a zda hrají nějakou roli v každodenních smrtících útocích na americké jednotky, zamýšlí se list International Herald Tribune.
Víkendové pracovní návštěvě prezidenta Václava Klause v Moskvě věnuje pozornost v komentáři ruský deník Vremja Novostěj. Podrobněji nás s ním seznámí náš zpravodaj v Ruské federaci Petr Voldán.
Jean-Claude Trichet se stal oficiálně prezidentem Evropské centrální banky. Francouzské sdělovací prostředky spekulují o tom, co by to mohlo znamenat pro budoucnost evropské ekonomiky. Z Paříže se hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.
Ostře sledovaným tématem je vysvěcení amerického biskupa, který se jako první v dějinách křesťanství veřejně hlásí k homosexualitě. O události informuje také britský list The Guardian. Gene Robinson, člen americké episkopální církve, byl za přísných bezpečnostních podmínek vysvěcen před třemi tisíci lidmi ve státě New Hampshiru. Prostředí takové akci ale příliš neodpovídalo - církevní událost se konala na zimních stadionu v univerzitním kampusu, podotýká britský deník.
Toho si ale nikdo nevšímal, nejvíce sledované byly protesty v celé anglikánské komunitě, do níž se episkopální církev řadí. Mnozí věřící si na protest změnili jména, případně přešli k jiné církvi. Přesto po celém slavnostním obřadu následoval dlouhý aplaus těch, kteří souhlasí s názorem nově vysvěceného biskupa - a sice, že tato událost patří všem lidem žijícím v jakékoli menšině, píše britský deník The Guardian.