Žhářství i výhrůžky doprovázejí spor o přijetí uprchlíků v německém Tröglitzu
V Německu hledá útočiště stále více uprchlíků. Úřady letos počítají až s 250 tisíci nových azylantů. V některých obcích, které mají uprchlíky přijímat, vládne napětí. Ve vesnici Tröglitz v Sasku-Anhaltsku zapálil v sobotu neznámý pachatel střechu azylového domu. Politici trvající na tom, aby obec plánovaných 40 osob přijala, teď dostávají anonymy, které jim vyhrožují smrtí.
Policie zatím nezná ani pachatele žhářského útoku, ani odesílatele anonymních výhrůžek.
Protože ale případy vykazují stopy pravicového extremismu, ujaly se vyšetřování speciální týmy. Podle úřadů je více než možné, že pachatelé útoků v Tröglitzu vůbec nebydlí.
Napjatá situace panuje v malé obci už delší dobu. Na začátku března rezignoval starosta poté, co neonacisté svolali demonstraci před jeho rodinný dům.
Žhářství i výhrůžky doprovázejí spor o přijetí uprchlíků v německém Tröglitzu. Situaci sleduje zpravodaj ČRo Pavel Polák
Extrémní pravice využila toho, že část místních žádné uprchlíky ve vesnici nechtěla, a začala v Tröglitzu organizovat pochody a protesty. Účastníky přitom NPD svážela z celého Německa.
Během uplynulých šesti měsíců došlo i k dalším případům ničení azylových domů v Německu, objekt u Norimberku například vandalové posprejovali vulgárními nápisy. Jedná se ale spíše o ojedinělé excesy.
Proti přílivu uprchlíků zejména z muslimských zemí se vyslovovalo také – dnes už spíše marginální – hnutí Pegida, reakcí ale byly protesty za otevřenou společnost.
Existuje řada důkazů svědčících o solidaritě Němců s uprchlíky, které ve svých obcích přijímají. Po sobotním žhářském útoku v Tröglitzu tak mimo jiné následovala spontánní demonstrace odsuzující podobné činy.