„Násilí takovéhoto rozsahu a to, že se rozhořelo tak rychle, mnoho lidí nečekalo. Byť se stále spekuluje o tom, jestli bude současná syrská vláda schopná udržet svoje bojovníky na uzdě,“ říká expert.
Strach z dalšího vývoje dávají otevřeně najevo křesťané, Kurdové nebo drúzové – každý v jiné části země. Situace dosáhla tak groteskních podob, že někteří alávité apelují na Izrael, aby jim pomohl.
V Rijádu ho přijal korunní princ Muhammad bin Salmán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP se dá očekávat, že Šara bude jednat v Rijádu o rekonstrukci Sýrie po dlouhé občanské vládě.
Veškeré ozbrojené a revoluční skupiny, které se podílely na boji proti Asadovu režimu, byly rozpuštěny a budou začleněny do národní armády. Vláda pod vedením HTS bude v čele do 1. března 2025.
„Syrské křesťany nepovažuji za menšinu, ale za nedílnou a důležitou součást dějin syrského lidu,“ řekl Šara. Vyjádřil také „velký obdiv, úctu a respekt k papeži Františkovi“.
Noví vládci Sýrie mají za sebou první klíčovou návštěvu z Evropy. Na schůzku přijeli ministři zahraničí Německa a Francie. Jednání ale poznamenalo diplomatické fax pas.
Šara, jehož povstalecké uskupení Haját Tahrír aš-Šám tento měsíc po 24 letech svrhlo režim diktátora Bašára Asada, dále Syřanům přislíbil, že za zhruba rok uvidí „drastické změny“.
Z prohlášení není zřejmé, které konkrétní skupiny se k dohodě připojily. Na severu země pokračují boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF).
Největší ozbrojenou skupinou v Sýrii mimo vítěznou Haját Tahrír aš-Šám jsou Kurdy vedené Syrské demokratické síly. Povstalci s podporou Turecka proti nim vedou ofenzivu na severovýchodě země.
Šéf syrských rebelů Ahmad Šara odmítl, že by Sýrii čekal osud Afghánistánu. Podotkl, že v Idlibu navštěvuje univerzity většina žen. Čeká rovněž vznik výboru právních expertů pro syrskou ústavu.