‚Jsme přesvědčeni, že na ně máme nárok.‘ Agrofert žaluje ministerstvo, stoplo mu dotace za 200 milionů
Smlouvy byly podepsané, ale na dotace neměly dceřinky Agrofertu podle zemědělského fondu nárok. A to kvůli střetu zájmů šéfa hnutí ANO a majitele koncernu Andreje Babiše. Proto vedení fondu firmám z holdingu na začátku roku 2023 přidělilo „nulovou dotaci“ a ministerstvo zemědělství posléze dohody ukončilo. Jenže teď kvůli tomu čelí žalobám, jak zjistily server iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
„Jsme přesvědčeni, že na dotace, o které žádáme, máme nárok a postupujeme v souladu se zákonem,“ zdůvodnil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský, proč se vedení holdingu rozhodlo podat žaloby. Samotná řízení ale nechtěl komentovat.
Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace
Číst článek
Na Městský soud v Praze se vedení jednotlivých dceřiných společností obrátila v druhé půlce loňského roku. Zvrátit rozhodnutí Státního zemědělského fondu, který rozděluje finanční podpory v zemědělství, se nejdříve pokusil Agrofert u ministerstva zemědělství. To je fondu nadřízené. Jenže neuspěl.
„Všechna řízení o přezkumu dohod byla v červenci 2024 pravomocně ukončena. Ve všech dotčených případech ministerstvo zemědělství rozhodlo o zrušení uzavřené Dohody o poskytnutí dotace,“ popsal mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Podle ministerstva byly dohody uzavřené v rozporu se zákonem o střetu zájmů.
Když se zemědělský fond rozhodl, že dotace firmám nevyplatí, reagoval tím na výsledky auditu ke střetu zájmů, který v Česku provedla Evropská komise na začátku roku 2019. Auditoři totiž došli k závěru, že Babiš během svého vládního angažmá porušoval tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů.
Přes 200 milionů
Žaloby se týkají balíku dotací, který přesahuje 200 milionů korun. Podepsanou dohodu na více než 70 milionů měla s fondem firma Kostelecké uzeniny. Dceřinka Vodňanské kuře uzavřela smlouvu dokonce na 75 milionů.
Agrofert zažaloval ministerstvo zemědělství. Chce zvrátit, že musel kvůli Babišově střetu vrátit dotaci
Číst článek
Přislíbených plateb ze strany fondu se nedočkala ani akciovka SPV Pelhřimov, která se zabývá velkochovem prasat. Dotaci přitom měla čerpat dokonce na dva projekty, ta nižší činila více než 17 milionů, ta vyšší pak 57 milionů korun.
O finanční podporu přišly také zemědělské podniky Agro Rozsochy, Výkrm Tagrea a Sady CZ. Dohody byly podepsané na dotace od jednoho do dvou milionů korun. Sečteno podtrženo se jednalo o finanční injekci ve výši zhruba 224 milionů korun. Zhruba polovina měla jít z fondů Evropské unie.
Těchto sedm projektů je ale jen zlomek ze všech žádostí Agrofertu, které kvůli výsledkům unijního auditu skončily bez dotace. Dalších 21 dotací fond podnikům vůbec nepřiklepl a žádosti zamítl. Celkem tak fond ukončil 28 žádostí za více než půl miliardy korun v různé administrativní fázi, jak server iROZHLAS.cz popsal už dříve.
Seznam všech projektů si můžete prohlédnout v následující tabulce:
Výše zmíněných 28 žádostí o dotace fond vedený dnes již bývalým ředitelem Martinem Šebestyánem v průběhu auditu ke střetu zájmů preventivě pozastavil. Díky tomu do období, kdy byl podle Evropské komise bývalý premiér Babiš ve střetu zájmů, nakonec spadá jen jediná proplacená dotace.
Jde o zhruba 1,6 milionu korun pro drůbeží farmu Schrom Farms, kterou se podařilo fondu vymoci po společnosti zpět. I v tomto případě se ale Agrofert bránil žalobou. Více si můžete přečíst ZDE.
Koncern i jeho majitel Babiš od počátku jakékoliv porušení zákona odmítají. Babiš převedl své firmy v roce 2017, když začala platit legislativa ke střetu zájmů, do svěřenských fondů. Loni na začátku prosince oznámil, že fond, v němž měl koncern vložený, rozpouští.