Falešné výzvy k platbě za doručení balíčku ve skutečnosti pomáhají podvodníkům ukrást číslo platební karty či přístup do internetového bankovnictví. Oběti pak postupně okrádají o další peníze.
K jednomu telefonnímu číslo půjde přiřadit jeden účet, k jednomu účtu více telefonů. Banka slibuje maximální zabezpečení systému, ale připomíná lidem, aby peníze posílali jen důvěryhodným příjemcům.
Řada hospod odmítá platební karty, protože je to pro ně méně výhodné. Přicházejí o zisk či zákazníky? Debatovali spolumajitelka Labské a Luční boudy Klára Sovová a Luboš Kastner z Hospodářské komory.
Oblibu Čechů platit bezkontaktně potvrzují i banky, které Český rozhlas oslovil. Někteří obchodníci se ale platebním terminálům brání a to kvůli poplatkům nebo špatnému signálu.
Kontrolu, jestli platbu zadává skutečně majitel účtu či karty, musí banky udělat pomocí dvou různých faktorů ze tří. Přes něco, co ví pouze vlastník, co má pouze vlastník nebo přes biometrické údaje.
V pravidelném výběru z médií, který sestavil Radiožurnál, se dočtete například o opatřeních, které by měly živnostníkům zpřístupnit platební terminály a omezit tak používání hotovosti.
Podle mluvčí banky jsou problémy spojené s novými pravidly Evropské unie, kvůli kterém nyní musí probíhat „větší množství online autorizací transakcí“.
Zhruba za měsíc se má zpřísnit ověřování některých internetových plateb. Nově se k němu bude muset připojit například heslo nebo biometrický údaj. Banky a karetní společnosti se na novinku připravují.
„Cashless systém je budoucnost hudebních festivalů,“ tvrdí Radek Maliník z firmy Phestio. Ta si letos na několika letních akcích vzala na starost tolik diskutovanou novinku - bezhotovostní pásky.
Návštěvníci velkých letních festivalů si letos mohou koupit občerstvení také prostřednictvím speciálních čipů v náramcích. Ty jsou však za poplatek, což se mnohým lidem nelíbí.