Slováci schválili právo na hotovost v ústavě. Prodejci zároveň mohou mince a bankovky odmítnout
Slovenská ústava bude nově garantovat právo na hotovost. Lidé se tak nemusí bát, že s digitalizací fyzické peníze vymizí. Návrh zákona schválený slovenským parlamentem má zejména ochránit nejchudší obyvatele. Text ale zdaleka není jednoznačný. Zároveň totiž dává možnost prodejcům hotovost odmítat.
Poslanci schválený zákon reaguje na rozšiřování bezhotovostních plateb i na obavy, že peníze budou časem pouze digitální. Strana Sme rodina proto prosadila, že každý slovenský občan má právo platit za zboží nebo služby hotově. Má jít o ochranu nízkopříjmových skupin, lidí, kteří nemají platební karty, a lidí, kteří nedůvěřují bankám.
Život bez hotovosti? V Indii to zkusili, výsledkem byl chaos a mimo velká města se bankovkami platí dál
Číst článek
„Nikdo vám nebude moct říct, že všechny peníze musíte mít v bance. A ta vám bude jen zvyšovat poplatky. Že nebudete moct platit v hotovosti. Každý má mít právo se svými zdaněnými penězi, vydělanými penězi naložit, jak uzná za vhodné,“ prohlásil předseda Sme rodina Boris Kollár.
Sme rodina ústavní ochranu hotovosti zdůvodnila také tím, že bez hotovosti by nemohli fungovat charitativní organizace závislé na příspěvcích. A bez hotovosti by se snížila i finanční gramotnost mládeže.
Zákon, který si protiřečí
Zákon si ale také protiřečí, a naopak také otevírá cestu bezhotovostním platbám. Poslanci schválili pozměňovací návrh, díky kterému budou mít prodejci právo hotovost odmítnout. Dosud museli eura přijímat. Ale teď už budou mít na výběr.
„Dává obchodníkům možnost hotovost i odmítnout. Pokud by takový pozměňovací návrh neprošel, tak by se mohl například zákazník domáhat platit v hotovosti v e-shopu,“ vysvětluje autor úpravy, poslanec Marián Vyskupič.
Prodejce bude mít možnost hotovost odmítat například proto, že nechce mít peníze v obchodě, protože se bojí zlodějů nebo z hygienických důvodů.
Vznikl tak zákon, který sám sebe vyvrací. Chrání právo platit hotově, zároveň ale poprvé přináší možnost hotovost odmítat. Někteří slovenští politici, mezi nimi expremiér Eduard Heger, poukazují na to, že zakotvení práva na hotovost do ústavy někteří využívají jako součást své předvolební kampaně.