Od prezidentských voleb uplynul pouhý měsíc, ale Trump už jasně ukázal, jakým způsobem bude uskutečňovat svoje cíle. V jeho politickém arzenálu zatím hrají prim ultimáta, nátlak a nevypočitatelnost.
Třídenní summit skupiny BRICS, který proběhl v tatarské metropoli Kazani, se stal nejreprezentativnější událostí v Rusku od února 2022, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu.
„Obávám se, že se jedná o případ, kdy tam Guterres přijel, zvýšil Putinovu mezinárodní přijatelnost a nedosáhl během toho vůbec ničeho. V tomto případě to považuji za chybu,“ říká analytik Votápek.
O rozšíření bude skupina BRICS jednat na svém summitu v Rusku na konci října. O vstup do aliance mají vedle Turecka zájem i Thajsko, Malajsie a Ázerbájdžán.
„Roli hraje očekávané snížení sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou. Růst cen zlata je možné vysvětlit i tlakem na dedolarizaci, který nabývá na síle,“ vysvětluje Švihlíková.
„Existuje dynamika zemí Jihu, které chtějí stvrdit svou identitu a zároveň profitovat z výhodných ekonomických vztahů,“ všímá si politolog Bertrand Badie.
Moskva/Johannesburg||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Vyzýváme ke spojení sil mezinárodního společenství ke zmírnění situace, zajištění příměří a nalezení politického řešení palestinsko-izraelského konfliktu,“ uvedl Putin podle agentury RIA Novosti.
BRICS je blok rychle rostoucích ekonomik, který založilo Rusko, Čína, Indie a Brazílie, později přibyla i Jihoafrická republika. Mezi kandidáty na členství jsou i země, které mají ekonomické problémy.
22:39
Washington/Peking||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
„Střední mocnosti sice nejsou dostatečně velké nebo silné, aby mohly utvářet mezinárodní řád, ale jejich ambicí je zvýšit svůj význam“, vysvětluje expert.
V souvislosti se summitem se řešil i mezinárodní zatykač na Vladimira Putina. JAR jako člen Mezinárodního trestního soudu by ho po příjezdu do země muselo zadržet, jak potvrdily i místní soudy.
Na Putina totiž vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí a Jihoafrická republika má povinnost se jeho rozhodnutím řídit.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa žádal Mezinárodní trestní soud, aby Putina během summitu nemusel kvůli obvinění z únosů ukrajinských dětí do Ruska zatknout, protože to by hrozilo válkou.
JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Také ale chce v hostit summit skupiny BRICS, na který je pozvaný i Putin.
V úterý prezident tvrdil, že vládnoucí strana Africký národní kongres požádala o vystoupení z Mezinárodního trestního soudu. Ten v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zemím BRICS přejít ve vzájemném obchodu od dolaru k národním měnám. Vyjádřil se tak na summitu společenství, který se koná v ruské Ufě. Podle Ruska by krok pomohl těmto ekonomikám omezit vliv, který na ně má Západ.
Celkem 16 prezidentů se účastní dvou souběžných summitů v ruské Ufě. Schází se tam prezidenti a premiéři skupiny BRICS - Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky a také účastníci summitu Šanghajské organizace pro spolupráci.
V Moskvě se sešli zástupci zemí skupiny BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Dohodli se, že budou společně postupovat proti bezpečnostním hrozbám a maximálně prohloubí hospodářskou spolupráci. Chtějí se tím bránit Západu, který je údajně ekonomicky zneužívá.
Jen co v Brazílii skončilo mistrovství světa ve fotbale, už se tam koná další světová akce. Nedívají se na ni sice stovky milionů lidí u televize a nemá takovou tradici, ale může přinést do globální ekonomiky a politiky zajímavé změny. V brazilské Fortaleze se sešlo pět hlav států, které mají dohromady tři miliardy lidí a chtějí předehnat rozvinuté země. Například tím, že podepsali dohodu o vlastní investiční bance.
Brazílie hostí významné ekonomické setkání. Ve městě Fortaleza v severovýchodní části země se sešli prezidenti velkých rozvíjejících se států, sdružených v uskupení BRICS. Dnes by měli podepsat dohodu o vzniku obří investiční banky. Ta se má stát protiváhou Mezinárodního měnového fondu.
Otázku, jak čelit finanční krizi, neřeší pouze Evropa. Jako hlavní téma svého již pátého summitu si ji zvolili také zástupci pětice rychle se rozvíjejících zemí uskupení BRICS, do kterého patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Tentokrát se sešli v jihofrickém Durbanu.
Snahou nedávno schválené exportní strategie ČR je mimo jiné zajistit kvalitnější nabídku služeb pro exportéry, klást důraz na malé a střední podniky či posílit export na mimoevropské trhy. Pro první roky jsou jako prioritní definovány mimo jiné země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). Ovšem jak se dnes bude podnikatele snažit přesvědčit konference s názvem Není jen BRICS, výborné příležitosti jsou i v dalších zemích.
Společenství pěti dynamicky se rozvíjejících zemí BRICS založí vlastní rozvojovou banku. Na konferenci po skončení summitu zemí BRICS to oznámil indický ministerský předseda Manmohan Singh.
Indie očekává, že její ekonomika i nadále poroste. Vyplývá to z údajů o rozpočtu, které zveřejnilo indické ministerstvo financí. Mírné zpomalení ekonomiky ve třetím kvartálu je podle ministerstva pouze dočasné a do budoucna může Indie očekávat růst až 7,6 procenta.
Největší burzy ze zemí skupiny BRICS se dohodly na spolupráci. To znamená, že Hongkong, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika a dva trhy v Rusku nabídnou investorům snazší přístup k produktům svých partnerů. Zároveň plánují společné investiční nástroje.
Země BRICS dnes budou ve Washingtonu jednat o dalším skupování evropských dluhopisů. Postoj jednotlivých členů ale není jednotný, například Čína slibuje, že do nich chce i nadále investovat.
Lobbistická organizace zastupující největší banky světa se snaží přesvědčit země ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), aby půjčily peníze zadluženému Řecku. Agentura Bloomberg píše, že Institute of International Finance, který hájí zájmy čtyř stovek bank z celého světa, chce po těchto zemích 20 miliard eur. Ty by měly odvrátit krach Řecka a s tím spojené ztráty, z nichž mnohé by zasáhly právě finanční instituce.
V Číně se sešli zástupci ekonomických gigantů z uskupení BRICS. Nejvyšší představitelé Číny, Ruska, Indie a Brazílie a spolu s nimi vůbec poprvé i Jihoafrické republiky jednali o posílení svého vlivu na světovou ekonomiku i aktuálních mezinárodně-politických otázkách, především situaci v Libyi. Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil, že rezoluce OSN neopravňuje cizí země k použití vojenské síly v Libyi.