USA podle Putina chtějí monopol na urovnání konfliktu v Izraeli. Klíčová je podle něj BRICS
Ruský prezident Vladimir Putin na online summitu zemí skupiny BRICS vyzval k politickému řešení izraelsko-palestinského konfliktu a pustil se do ostré kritiky USA, které obvinil ze snahy přivlastnit si roli hlavního zprostředkovatele příměří. Uvedl, že klíčovou roli by naopak mohla sehrát skupina BRICS, která zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Informovaly o tom ruské státní tiskové agentury.
Prezident JAR Cyril Ramaphosa obvinil Izrael, že v Pásmu Gazy páchá válečné zločiny, a jeho jednání přirovnal ke genocidě, uvedla agentura AP.
„Vyzýváme ke spojení sil mezinárodního společenství ke zmírnění situace, zajištění příměří a nalezení politického řešení palestinsko-izraelského konfliktu,“ uvedl Putin podle agentury RIA Novosti.
Příměří v Pásmu Gazy? Izrael to popírá, ale mluví o pokroku při vyjednávání s Hamásem
Číst článek
Podle AP ruský prezident prohlásil, že v Gaze dochází k „humanitární katastrofě“ a že je „šokující sledovat, jak jsou děti operovány bez anestezie“. Vina za krizi podle něj padá na Spojené státy a jejich neúspěšnou diplomacii.
Situace v Pásmu Gazy je „přímým následkem pokusů USA získat monopol na funkci prostředníka, který by urovnal palestinsko-izraelský konflikt, a jejich blokády činnosti blízkovýchodního kvartetu“, řekl Putin. Blízkovýchodní kvartet tvořili zástupci Ruska, USA, OSN a Evropské unie, kteří se snažili o zprostředkování ukončení izraelsko-palestinského konfliktu. Rusko opakovaně viní Spojené státy, že se kvůli nim činnost kvartetu zastavila.
Putin se podle západních i ruských politických odborníků snaží krizi v Pásmu Gazy využít k získání spojenců mezi rozvíjejícími se zeměmi, napsala v úterý v souvislosti s Putinovým projevem agentura Reuters. Ruský prezident se podle ní také snaží konkurovat USA a jejich dominantní roli ve světovém dění.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Jihoafrický prezident Ramaphosa v úvodu úterní virtuální schůzky bloku BRICS odsoudil radikální palestinské hnutí Hamás za útok na izraelské civilisty, který stál u zrodu současného konfliktu, mezinárodní právo však podle něj porušují obě strany.
„Kolektivní trestání palestinských civilistů skrze nezákonné použití síly ze strany Izraele je válečným zločinem. Záměrné odpírání léků, paliva, potravin a vody obyvatelům Gazy se rovná genocidě,“ řekl Ramaphosa. „Hamás svými útoky na civilisty a únosy rukojmích rovněž porušil mezinárodní právo a musí se za tyto činy zodpovídat,“ dodal jihoafrický prezident.
Zástupci Hamásu navštívili Moskvu. Jednali o propuštění rukojmích a evakuaci Rusů
Číst článek
Počet smrtelných obětí izraelské operace v Pásmu Gazy podle úřadů Hamásu k úterý stoupl na 14 128 a dalších více než 33 000 Palestinců bylo zraněno. Informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Izrael zahájil masivní bombardování pásma, na něž navázala pozemní operace, v reakci na krvavý útok Hamásu na své území ze 7. října, při němž zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 240 bylo uneseno do Pásma Gazy jako rukojmí.
Údaje o obětech není možné ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Úterní schůzky BRICS se vedle členských zemí zúčastnili také vedoucí představitelé Saúdské Arábie, Argentiny, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů, které mají k bloku připojit v lednu. Ramaphosa úterní „mimořádné zasedání“ BRICS, první od vypuknutí konfliktu v Pásmu Gazy, zahajoval z pozice prezidenta země, která skupině v současnosti předsedá.
Ze schůzky však nevzešla závěrečná společná deklarace, upozornila agentura Reuters. Ramaphosa po jednání řekl, že diplomaté neměli dostatek času na její vypracování. „Vyzvali jsme všechny strany (konfliktu) k maximální zdrženlivosti,“ shrnul Ramaphosa úterní jednání.
„Potvrdili jsme, že spravedlivého a trvalého řešení palestinsko-izraelského konfliktu lze dosáhnout mírovými prostředky,“ dodal. Země BRICS na úterním summitu podle agentury AFP také vyzvaly k „okamžitému humanitárnímu příměří“, které by vedlo ke klidu zbraní, k „ochraně civilistů a poskytování humanitární pomoci“ v pásmu Gazy.