„Když tady proběhly povodně a byli jsme se tu podívat, tak manžel z té hrůzy vážně onemocněl,“ popisuje paní Danuta, která musí ještě dnes vysoušet dům po loňských povodních.
„Máme k dispozici výsledky rozborů odebraných vzorků. Podle nich skládka obsahuje i zbytky autobaterií z elektromobilů. O kterou automobilku se jedná, se zatím nepodařilo zjistit,“ říká starostka.
K požáru hasiči vyjížděli na Štědrý den okolo 01.30. Vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu a v počátku na místě zasahovaly asi tři desítky jednotek. Okolo 14.00 se požár podařilo lokalizovat.
Mezi poznamenanými povodněmi je také rodina Demkových z Karlovic. „Stále je tady voda. Jakmile přestaneme topit a vysušovat, voda je zpátky,“ říká Andrea Demková.
Rodina 87leté Marie z Holčovic na Bruntálsku přišla při povodních o veškeré zásoby dřeva. Se synem a snachou na to šetřili celý rok a mají strach, jak přečkají zimu.
„Společně se dohodli na nejvhodnějším postupu, a to odstřelení patky za pomoci náloží, které umístili do předem navrtaných děr,“ řekla mluvčí hasičského záchranného sboru.
Paní Růženu nejprve na Bruntálsku vyplavila povodeň a následně jí do sklepa a na zahradu natekly topné oleje z vedlejšího domu. Má pouze nevidomou dcera, a tak jí s úklidem pomáhá dobrovolník.
Kriminální policie se zabývá případem zřejmě nelegální demolice domu poškozeného nedávnou povodní v Zátoru na Bruntálsku. Trestní oznámení podala majitelka, která o zbourání domu nevěděla.
Dopoledne Roman pracuje na svých projektech v obytném voze, po poledni jezdí s kolečkem. Dokud je světlo, pracuje venku, poté se opět vrací ke svojí práci.
Naďa a Petr Vraspirovi bydlí v Krasově na Bruntálsku. Voda jim strhla most k domu, elektřina ani internet nefungují, k volbám letos poprvé v životě nepůjdou.
Obec Karlovice na Bruntálsku je bez vody a elektřiny, voda strhla několik domů a mostů. Starostka obce připodobnila situaci po povodni k měsíční krajině a životu ve středověku.
Miliony korun letos chybí v rozpočtu Moravskoslezskému Kočovu anebo Světlé Hoře na Bruntálsku. Obce počítaly s tím, že letos proinvestují své úspory. Jenže výplata vkladů se oddaluje.
Vítr s rychlostí v nárazech 60 až 80 km/h může zasáhnout okres Jeseník v Olomouckém kraji a Bruntálsko, Krnovsko a Opavsko v Moravskoslezském kraji, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Rozsáhlé pozemky kolem obcí spravuje státní podnik Lesy ČR, jenže když radnice třeba potřebovala kvůli suchu novou studnu, souhlas od Lesů nedostala, protože vše blokoval restituční spor.
Podle dostupných informací se soudní spor týká dvou parcel trvalého travního porostu a jedné parcely orné půdy. Pozemky získal od státu soukromý vlastník.
Povodí Odry chystá další demolice budov na pozemcích, které vykoupilo. Nemá je ale všechny. Další pozemky vlastní obec, která s vodní nádrží nesouhlasí. Logicky se jich proto nechce vzdát.
Meteorologové vydali výstrahu na extrémně silné bouřky s přívalovými dešti, které ve čtvrtek večer zasáhly Karvinsko. Lze navíc očekávat, že tam bude i v noci ještě pršet.
Požár v bývalé textilce Karnola v Krnově mohl být založen úmyslně. Řekl to pro Radiožurnál místostarosta Krnova Michal Brunclík z ČSSD. Budova bývalé přádelny je kulturní památkou.
Český hydrometeorologický ústav varují před vydatným deštěm po celé České republice. Podle meteorologů může dojít i ke zvýšení hladiny řek v Plzeňském kraji, na severu Moravy a ve Slezsku.
Sníh a vítr komplikují silniční i železniční dopravu na Bruntálsku, Opavsku a v okolí Bílovce na Novojičínsku. Situace v oblasti Šumperska i Jesenicka se zklidnila.
Sehnat nezaměstnaného, který by nastoupil na veřejně prospěšné práce, může představovat problém i tam, kde patří nezaměstnanost k nejvyšším v republice. Potvrzují to zkušenosti starostů na Bruntálsku. Někteří uchazeči totiž raději dají přednost takzvané nekolidující práci. Mohou si tak přivydělat a přitom neztratí podporu. Kvůli možnému zneužívání už se ale chystá změna příslušného zákona.