V obcích zasažených povodněmi spadla volební účast až o dvě třetiny, v Zátoru nepřišla ani desetina voličů

Obce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, které v největší míře postihly rozsáhlé záplavy, zaznamenaly propad volební účasti. Největší rozdíl oproti krajským volbám v roce 2020 zaznamenali v obcích Česká Ves a Písečná na Jesenicku a v Zátoru na Bruntálsku. Volební účast zde spadla i pod deset procent. V nejvíce zasažených obcích s přípravou voleb vypomáhal stát, na některých místech bylo třeba i snížit počet volebních místností.

Bruntál/Jeseník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v obci Zátor, který je určený k demolici

Dům v obci Zátor, který je určený k demolici | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejnižší volební účast z obcí, které zasáhly povodně, zaznamenali v Zátoru na Bruntálsku. V obci, kde evidují 965 voličů, přišlo odevzdat svůj hlas pouze 85 lidí, tedy jen 8,81 procenta. Oproti krajským volbám v roce 2020 to je více než dvoutřetinový propad, tehdy k volbám přišlo 29,07 procenta voličů.

Kliknutím do mapy vyberte obec

Zátor byl jedním z několika míst v regionu, kde volby musel organizovat krajský úřad. „Nemáme volební lístky, lidi nemají kde bydlet, nemají věci, nemají základní potřeby jako je voda jídlo a někdo chce, aby šli volit,“ stěžovala si v sobotu dopoledne jedna z obyvatelek obce v reportáži Radiožurnálu.

Voda zde zatopila více než tři stovky domů, poškodila mosty a nechala po několik dní většinu obyvatel odříznutých od elektřiny, pitné vody a dalších služeb. Podle místních byla letošní povodeň možná ještě horší než ničivé záplavy v roce 1997.

Martin Stašek stojí před svým domem v Zátoru, který je určený k demolici po ničivých povodních | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podobně nízkou účast evidují také v České Vsi na Jesenicku, kde k volbám z téměř dvou tisíc voličů přišlo jenom 219. Volební účast tak v obci činí jen 11,31 procenta, což je výrazně méně než 36,63 procenta v roce 2020.

Řeka Bělá v České Vsi zničila velkou část infrastruktury a odnášela i celé domy. Lidé mohli volit v improvizované volební místnosti, kterou vytvořili z hasičského kontejneru.

Podle informací od obce záplavy zasáhly 80 procent katastru a stav je stále kritický. Zhruba dvacet domů se sesunulo nebo staticky narušilo do takové míry, že je bude nutné zdemolovat.

Dům poničený povodněmi v České vsi nedaleko polských hranic | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Na Jesenicku zaznamenali poloviční propad i v Písečné, kde volební účast činí 17,17 procenta. Z 827 registrovaných voličů přišlo odevzdat hlas 142 lidí. V roce 2020 přitom k volebním urnám přišlo přes 35 procent lidí.

Písečná byla jednou z prvních obcí, které v noci na 15. září odřízla rozbouřená řeka Bělá. Spolu s Jeseníkem jde o jedno z míst, které záplavy zasáhly nejvíc. Ještě ve čtvrtek před volbami zde elektřina fungovala pouze v části obce a lidé ze svých domů stále odklízeli nánosy bahna.

Odstraňování škod po povodních v obci Písečná v Moravskoslezském kraji | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volební účast ale padala napříč většinou obcí, které záplavy postihly nejvíc. Například v Kobylé nad Vidnavkou, kde s organizací voleb museli vypomáhat zaměstnanci ministerstva vnitra, spadla volební účast zhruba o třetinu na 19,09 procenta.

Mnohem méně voličů než v roce 2020 přišlo také v Bělé pod Pradědem (22,04 procenta), Branticích na Bruntálsku (13,25 procenta) nebo v Krnově (16,52 procenta).

Stížností na průběh voleb bude letos víc. Povodně narušily i horkou část kampaně, upozorňuje advokát

Číst článek

Volební účast překvapivě v jedné obci vzrostla, a to ve Vrbnu pod Pradědem na Bruntálsku, kam přišlo 27,69 procenta voličů. Oproti roku 2020 to je rozdíl zhruba poloviny procentního bodu. V obci se navzdory výraznému poničení záplavami podrželo zachovat všech sedm volebních míst.

Právě snížení počtu volebních místností v obci mohlo snížení volební účasti ovlivnit. Například v České Vsi namísto běžných dvou místností byla jen jedna – obec má přitom na délku téměř čtyři kilometry. Sloučením volebních okrsků ale obce následovaly výslovná doporučení ministerstva vnitra.

„U samotného hlasování jsme se někde snažili metodickými doporučeními navést obecní úřady k tomu, aby například formálně sdružily okrsky pod jednu komisi,“ řekl v sobotu ve vysílání Radiožurnálu ředitel odboru voleb ministerstva Tomáš Jirovec.

Podle odborníků budou právě záplavy a průběh voleb v zasažených oblastech záminkou k nárůstu stížností od politiků i veřejnosti. „Myslím si, že stížností na proběhlé volby přijde tentokrát víc. Argumentem může být právě i to, že voliči třeba vůbec nemohli volit, protože byli vyplaveni, ztratili doklady, a tak dále,“ myslí si třeba advokát Ondřej Preuss.

Miroslav Harant, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme