Podle hematoonkologů pomohla loni takzvaná CAR- T terapie více než stovce pacientů. Je to dvakrát víc než v roce předchozím. Život zachraňující léčba se podává například lidem s akutní leukémií.
V prostoru oblouku má začít pravděpodobně v březnu fungovat informační centrum, a zároveň je v plánu tam průběžně střídat třeba komunitní nebo kulturní akce či výstavy.
„Vynález této podivné trypanozomy se dá přenést prakticky do každé jiné buňky a omezeně ho tam používat. Předpokládalo se, že nic podobného není možné,“ říká parazitolog.
Nesourodá změť písmenek na jedné jediné stránce. Tak vypadá největší zbraň lidstva proti koronaviru. Vědci odkryli tajemství mRNA vakcín firem Moderna i Pfizer a BioNTech.
Stárnutí se v našich buňkách projevuje mimo jiné zkracováním špiček chromozomů, takzvaných telomer. Jeden z autorů izraelské studie uvedl, že porozumět tomuto ději je něco jako získat zlatý grál.
Molekuly DNA ohrožuje řada chemických a fyzikálních vlivů z vnitřního i vnějšího prostředí. K nejčastějším poškozením DNA podle vědců patří jednovláknové zlomy.
Američtí vědci obnovili cirkulaci krve do mozků mrtvých prasat. Přivedli tak miliardy mozkových buněk zpět k životu. O pokusech, které „by mohly změnit definici smrti", píše MIT Technology Review.
„Bylo by fantastické, kdybychom nemuseli brát léky a mohli léčit lidský organismus jen s využitím tkání, buněk a genů,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Michal Zahradníček.
Každoročně uděluje ministerstvo školství cenu M. Paulové. Llaureátka Jiřina Bartůňková z Ústavu imunologie 2. LF UK přiblížila v Magazínu Leonardo svůj výzkum v oblasti imunologie při léčbě nádorů.
Buněčná terapie zažívá v Česku boom. Vědci se snaží v laboratoři vypěstovat třeba nová játra nebo močový měchýř. Speciálně upravují plastové materiály, aby na nich vyrostly lidské buňky. Novinka pomůže třeba pacientům s popáleninami nebo s cukrovkou.
Pacientům s těžkými popáleninami by mohl pomoci nový objev českých vědců. Vyvinuli nové materiály se speciálně upraveným povrchem. Na něm mohou růst nové lidské buňky. V budoucnu by takhle badatelé vypěstovali například cévní protézy nebo kostní tkáně. Za výzkum dostal vědec Václav Švorčík Cenu předsedy Grantové agentury ČR.
Když si buňky nerozumějí, může dojít k závažným problémům, například k nádorovému bujení. Biolog Vítězslav Bryja a jeho vědecký tým z Ústavu experimentální biologie MU v Brně teď podrobně rozklíčoval chemickou řeč buněk. Její detailní znalost pomůže lékařům například při rychlejší diagnostice a lepší léčbě pacientů s chronickou lymfocytární leukémií. Za práci získali vědci Cenu předsedy Grantové agentury, která výzkum financovala.
Moderní medicína stále častěji využívá šetrnější způsoby, jak léčit pacienty s rakovinou. V boji proti zákeřné chorobě by nyní mohl lékařům pomoci výzkum českých vědců z Vysoké školy chemicko-technologické. Badatelský tým ve spolupráci s německými výzkumníky testoval, jak rentgenové záření působí na vodu. Jejich objev, který publikoval prestižní časopis Nature Chemistry, může posunout hranice v onkologické léčbě.
Letošními laureáty Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii se za revoluční přínos v oblasti buněčného výzkumu stali Japonec Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Zjistili, že dospělé buňky je možné přeprogramovat, a ony se pak dokáží stát buňkami jakéhokoli typu. Jejich objev otevírá cestu k novým metodám diagnostiky a léčby nemocí.
V Brně bylo otevřeno supermoderní tkáňové centrum. Jde o laboratoře pracující s lidskou kůží, kostmi a buňkami určenými pro nemocné pacienty. Tkáně bude Národní tkáňové centrum dodávat nemocnicím v celé republice.
Výzkumný tým z univerzity v britské Cambridge nalezl podle zveřejněné studie cestu, jak ničit viry přímo v buňkách, a ne v jejich okolí. Tím by se údajně objevila šance na nové, účinnější antivirální léky a na efektivnější léčbu nemocí, které si ročně vyžádají dvojnásobek obětí, než rakovina. Od viru HIV až po chřipku.
Skoro to připomíná alchymistickou transmutaci bezcenných kovů ve zlato. Tým vědců dokázal obyčejné srdeční buňky proměnit v takový druh, kterého je zoufale zapotřebí v hojícím se srdci.