Přiznal se k požáru několika posedů. Zapálení Českého Švýcarska ale obžalovaný u soudu odmítl

Krajský soud v Ústí nad Labem ve čtvrtek začal projednávat případ založení rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Policie 37letého muže z Děčínska viní z obecného ohrožení a poškození cizí věci. Obžalovaný částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska, ale že by způsobil největší požár v Česku, odmítl.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž obžalovaný ze zapálení Národního parku České Švýcarsko

Muž obžalovaný ze zapálení Národního parku České Švýcarsko | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Obžalovaného přivedla eskorta krátce po půl deváté. Podle svých slov Národní park České Švýcarsko nezapálil. Jeho obhájce Vít Pavko u soudu řekl, že obžalovaný chce prohlásit vinu ve zbývajících bodech obžaloby. Na Děčínsku měl založit požár na rozhledně ve Vlčí hoře nebo zapálit několik posedů.

Do národního parku České Švýcarsko dočasně platí noční zákaz vstupu. Důvodem je vyšší riziko požárů

Číst článek

Soudce Roman Feltzmann musel jednání na 15 minut přerušit, obžalovaný totiž nebyl schopný prohlásit vinu a řekl, že potřebuje přestávku. Po pauze obžalovaný před soudem prohlásil, že cítí vinu za ostatní skutky v obžalobě, ale ne za hlavní požár v národním parku. Soudce následně opět jednání přerušil a senát se radil o tom, jestli prohlášení viny přijme. Pokud soud na vyjádření přistoupí, pak 37letému muži hrozí 3 roky vězení.

Soudce prohlásil, že k přijetí prohlášení viny musí mít k dispozici lékařskou zprávu o zdravotním stavu obžalovaného. „Soud má z pochopitelných důvodů pochybnosti o aktuálním stavu obžalovaného. Mám za to, že udělal správně, když si připravuje podklad pro budoucí rozhodování v té věci,“ řekl ČTK obhájce. 

U soudu státní zástupce předložil kompletní obžalobu. Škody jsou vyčíslené celkově na zhruba 270 milionů korun. Největší částí údajné škody je cena za zásah hasičů a dalších složek IZS. Ta je v obžalobě vyčíslená zhruba na 126 a půl milionu korun.

K řízení se připojila i Správa Národního parku. Zhruba 90 milionů je podle žalobce škoda za shořelý les a dalších několik milionů korun činí škoda na shořelých nebo poškozených domech na Mezné. Náhrady, které poškození u soudu požadují, jsou ale vyšší.

Lucie Heyzlová, tkz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme