Pomocí nové metody se podle webu naučíte anglicky za pouhé dva týdny. „Studium jazyka bez nějaké formy rozumění nebo smysluplného vyjadřování nemůže být účinné,“ říká psycholingvista Filip Smolík.
Pondělní testy se neznámkují, ale hodnotí se jen na úrovni prospěl, nebo neprospěl a také procenty. Celkem mohou studenti získat až 50 bodů, ke složení zkoušky jich potřebují 17.
Znalost dalších cizích jazyků je nejenom pro ekonomický, ale i jiný rozvoj země strašně důležitá, uvedla Olga Nádvorníková, spoluautorka projektu interaktivní mapy francouzštiny v České republice.
Frankofonní média jméno hlavy státu největší země na světě upravují do podoby „Poutine“. Stejně se ale jmenuje i známé jídlo pocházející z Kanady, kde je považováno za národní pokrm.
Bronislav Sobotka učí angličtinu a říká o sobě, že je nadšený učitel: „Říct si, že je na cizí jazyky člověk starý, je skvělá výmluva, ale není to překážka. To je jeden z mýtů a mě baví je bořit.“
Je považovaná za českou první dámu tlumočení. Přesto občas mluvčí použije neznámé slovo. „Škarohlídové se mi můžou pošklebovat, ale člověk může něco poplést,“ říká Hábová a přidává historky z praxe.
Žáci základních škol se skoro deset let povinně učí druhý cizí jazyk. Připravovaná reforma by to ale mohla změnit. Její autoři totiž navrhují, aby se druhý cizí jazyk stal pouze volitelným.
Většina středoškoláků se na maturitu necítí být kvůli pandemii koronaviru dostatečně připravená, pociťují také stres z války na Ukrajině. Ministr proto vyzývá učitele, aby byli ke studentům shovívaví.
Na základních školách by se měla zachovat povinná výuka dvou cizích jazyků. Myslí si to zástupci tří pedagogických fakult, někteří učitelé jazyků nebo také mezinárodní obchodní komora.
Česká stopa při klinické studii léku proti rakovině prostaty, lingvisti ve Fialově vládě nebo kůrovec. Témata pondělního tisku naleznete ve výběru z médií Radiožurnálu.
Studenti nebudou muset letos při maturitách psát slohové práce z českého ani cizího jazyka. Didaktické testy studenti psát budou, ale prodlouží se doba, kterou mají na vypracování.
Největším problémem je jediné slovo - monotematická. Právě taková má nově státní maturitní zkouška být - čili student bude po celou dobu mluvit na jediné téma.
Z nařízení proti šíření covidu-19 vyplývá, že se žáci z různých tříd nesmí ve školách setkávat. Problém nastává u cizích jazyků i volitelných předmětů, kde se školáci učí ve skupinách napříč ročníkem.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
Podle návrhu úpravy vyhlášky k maturitám by se nově didaktické testy měly hodnotit pouze slovy „uspěl“ a „neuspěl“. Nyní státní ústní a písemné zkoušky z jazyků se přesunou do škol.
Vysílání Radiožurnálu vzpomíná na zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý 1. října. Zpíval v několika jazycích, měl ale raději americkou, nebo britskou angličtinu?
Za problém inspekce označila například nedostatek aprobovaných učitelů, tedy těch, kteří vystudovali obor se zaměřením na daný předmět. Učitelé s aprobací podle inspektorů umí lépe organizovat výuku.
Nejhorší výsledky z ústní části zkoušky z českého jazyka vykazují studenti netechnických oborů učilišť a nástaveb. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta maturantů.
Za deset let jde o nárůst o zhruba 43 tisíc dětí z původních přibližně 9100. Loni chodilo na ruštinu 52 tisíc školáků, tedy zhruba šestinásobek původního počtu.
Páteční české noviny píšou mimo jiné o úspěchu českých vývojářů, kteří vyhráli zakázku pro německý Spolkový sněm, i vynálezu studenta, který upozorňuje na zhoršení zdravotního stavu.