„S majitelem je nyní diskutována výše nájmu, na jejímž základě by mohly probíhat úpravy chlapeckého i dívčího oddělení s tím, že ta částka bude úměrná těm úpravám,“ říká ředitelka nemocnice.
„Dětem zpětně asi nevyčítám nic z toho, co mi dělaly. Dodnes ale nechápu, jak je možné, že to paní učitelka nejen viděla, ale dokonce toho byla součástí,“ svěřuje se žena anonymně v podcastu Šikana.
Terapeutický program s názvem Bez obav, který rodiče učí, jak pracovat s úzkostnými dětmi. Dětských psychiatrů a psychologů je totiž v Česku málo, pomoci dětem ale mohou i jejich rodiče, když ví jak.
Zkontrolovat stav dospívajícího s úzkostmi nebo se poradit o dávkování léků. I takové konzultace můžou dětští psychiatři v Česku nově zvládat přes videokameru na dálku.
Budova léčebny v Lounech, kterou si ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel pronajímá v tamní soukromé nemocnici, by měla být podle Válka opravená a děti mít přístup třeba i na zahradu.
„Ekonomicky, když bych k tomu přistupovala čistě racionálně, tak bych zarazila veškeré propustky, protože by se nám to nerentovalo," tvrdí ředitelka dětského zařízení Nikol Přibilová.
Kolaps dětské psychiatrické péče v Česku. Chybí personál, chybí peníze, chybí kapacity. Dělá s tím něco ministerstvo zdravotnictví? A na koho se obracet s prosbou o pomoc?
„V nemocnicích se někdy objevovaly mříže na oknech. To může mít vliv na to, jakou roli si dítě osvojí. Může to vnímat jako trest místo toho, že se tam má léčit,“ varují Stříteský a Benáčková.
Dětem s duševními obtížemi se v Česku nedostává potřebné péče včas. Psychiatrická pracoviště jsou přeplněná a dětští psychiatři navíc upozorňují na podfinancování odvětví.
„Pokud dítě vůbec nezahrneme do rozhodování, děláme z něj pouhý objekt péče,“ upozorňuje nová zpráva veřejného ochránce zpráv na nedostatky dětské psychiatrické péče v Česku.