Přibyde až 150 lůžek dětské psychiatrie, slibuje Válek. Řešit chce i nevyhovující podmínky léčebny v Lounech
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že počet akutních lůžek dětské psychiatrie se letos navýší o desítky až o 150. Řešit chce i stav léčebny v Lounech. Podle informací na webu Asociace dětské a dorostové psychiatrie je v Česku 576 lůžek pro děti, z nich 190 v samostatných dětských psychiatrických léčebnách, 246 na dětských odděleních léčeben pro dospělé a ostatní na psychiatrických odděleních nemocnic.
„Předpokládám, že se nám v letošním roce podaří navýšit počet akutních lůžek o desítky, možná o stovku, možná o 150,“ uvedl Válek. Dětské psychiatrické léčebny jsou v Česku tři – v Opařanech, Velké Bíteši a Lounech.
Server iROZHLAS.cz dříve upozornil na nevyhovující podmínky budovy v Lounech, kterou si ministerstvo jako zřizovatel pronajímá v tamní soukromé nemocnici.
„Iniciovali jsme velmi intenzivní jednání s těmi, od kterých to pronajímáme. Jasně jsme si řekli, co je nutné změnit, a já věřím, že se nám to do konce roku podaří,“ řekl Válek. Budova by podle něj měla být opravená a děti mít přístup třeba i na zahradu.
Kolaps dětské psychiatrie: mříže na oknech, nedostatek personálu a děti na izolaci
Číst článek
S problémy se potýkala i léčebna v Opařanech, na začátku loňského roku tam pracovala jediná lékařka a hrozil její zánik. S novým ředitelem se situace začala zlepšovat, v současné době je tam deset psychiatrů a čtyři další plánuje zaměstnat.
S výborem České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně chce Válek v příštím nebo přespříštím týdnu řešit i další pokračování reformy psychiatrické péče pro dospělé. Reforma byla financovaná z evropských a norských fondů, celkem do ní šlo několik miliard korun.
Budoucnost léčeben?
Válek chce řešit hlavně budoucnost psychiatrických nemocnic. „Nesmíme se bavit o koncepci třeba na rok či dva, ale o extrémně dlouhodobé koncepci. A pokud si řekneme, že za 20 let tady žádná psychiatrická léčebna nebude, tak už teď se musíme bavit s městy, s kraji o tom, co si představujeme v těch prostorách, kde ta léčebna je,“ dodal.
Cílem reformy bylo snížení počtu lůžek v zařízeních a léčení co možná největšího počtu pacientů v jejich domácím prostředí. S postupným snižováním počtu pacientů dostávají ale podle Válka léčebny méně peněz od zdravotních pojišťoven, náklady na energie a provoz ale mají stále podobně vysoké.
Právníci ombudsmana: A tady jsou děti? Podmínky v psychiatrických zařízeních bývají až protiléčebné
Číst článek
„My jsme se snažili v úhradové vyhlášce toto podpořit, ale to nejde do nekonečna,“ dodal. Návrhy na dlouhodobé řešení očekává právě od odborné společnosti.
Podle údajů z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky o psychiatrické péči bylo v Česku v roce 2021 zhruba 7100 lůžek. O deset let dříve bylo lůžek o více než 1500 víc, trendem posledních let byl přesun pacientů spíš do komunitní péče.
Mezi roky 2011 a 2021 se počet lůžek dlouhodobé psychiatrické péče snížil o více než pětinu. Před dvěma lety bylo ze 7092 lůžek dlouhodobé péče 431 pro děti a dorost.
Lůžek pro děti je podle odborníků dlouhodobý nedostatek a na hospitalizace se čeká i několik měsíců. Od roku 2016, kdy jich bylo 471, navíc dále ubývají. V roce 2021 bylo hospitalizací pacientů mladších 20 let více než 2600.