Jako u Chášukdžího. Turecko zadrželo pracovníka íránského konzulátu za smrt disidenta Vardandžaniho
Turecké úřady zadržely zaměstnance íránského konzulátu v Istanbulu za údajnou účast na vraždě íránského disidenta v roce 2019. Již dříve představitelé turecké rozvědky tvrdili, že za vraždou disidenta stojí Írán, napsala agentura Reuters. Podle tureckého tisku vražda připomíná zabití dalšího disidenta - saúdského novináře Džamála Chášukdžího.
Podle vyšetřovatelů třiačtyřicetiletý zaměstnanec matričního úseku konzulátu vystavil falešné doklady vrahovi a celý útok na disidenta řídil.
Netflix ani HBO. Velké streamovací společnosti nechtějí vysílat dokument o Chášukdžím
Číst článek
Bývalý člen íránské rozvědky Masúd Molaví Vardandžani byl zastřelen v ulicích Istanbulu v listopadu 2019. Utekl do Turecka v roce 2018 a odtud organizoval informační kampaň proti Teheránu.
Krátce před smrtí uvedl, že se obává o svůj život. Podle předchozích informací agentury Reuters se Vardandžani měl účastnit také tureckého programu vývoje vojenských bezpilotních prostředků.
Místo smrti 20 let vězení. Soud v Rijádu zmírnil tresty pro vrahy novináře Chášukždího
Číst článek
Minulý týden byl v Belgii odsouzen k 20 letům vězení íránský diplomat, kterého soud shledal vinným z osnování neúspěšného atentátu na setkání íránské opozice ve Francii v roce 2018.
V prosinci turecké úřady zadržely kvůli špionáži a únosu do Íránu 11 osob. Podle tureckého tisku se Vardandžaniho případ podobá vraždě saúdskoarabského novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Ten byl usmrcen na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu v říjnu 2018.
Vztahy mezi Tureckem a Íránem jsou obvykle na relativně dobré úrovni, Teherán ale nedávno pobouřil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten recitoval báseň, které naznačovala, že oblasti na severozápadu Íránu by měly patřit Ázerbájdžánu, uvedla agentura AFP.