Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

KHNP podá stížnost proti soudnímu opatření k Dukovanům. ‚Právní manévry‘ považuje za nešťastné

Korejská společnost KHNP podá vlastní kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit proti vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Učinit tak chce v nejbližších dnech. Vyplývá to z pondělního vyjádření korejské firmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu připravuje také společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl. 

Pavel: Odklad nebo zmražení stavby Dukovan může v Česku způsobit nedostatek elektřiny

Číst článek

„Domníváme se, že současná situace může způsobit značné škody českým národním zájmům i společnosti KHNP, která je preferovaným uchazečem. KHNP proto plánuje v nejbližších dnech podat vlastní kasační stížnost, aby se proti vzniku těchto škod bránila,“ uvedla korejská firma. Zároveň uvítala, že stejný krok chystá i společnost EDU II.

KHNP zároveň v pondělí zopakovala, že je pevně přesvědčena, že výběrové řízení na dostavbu Dukovan bylo transparentní a v souladu se zákonem.

„Pokusy zpochybnit výsledek prostřednictvím právních manévrů považujeme za nešťastné a představují podle nás přímý útok na zásady spravedlivé soutěže,“ uvedla společnost. Připomněla, že doufá v rychlé rozhodnutí soudu.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.

EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme