Ultramaratonkyně Lenka Poláčková, dříve Vacvalová, letos vystoupila jako první Slovenka na Everest bez použití kyslíku. „Emoce tam nepotřebuješ, ty jsou energeticky náročné,“ říká v podcastu Expedice.
Tání ledovců, vysušování půdy, prachové bouře a extrémní formy života. To vše už podvacáté zkoumali vědci z Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse u Antarktidy.
Prostředí ostrova James Rosse vědci z Masarykovy univerzity dlouhodobě pozorují, protože je v mnohem unikátní. „Zvláště posledních dvacet třicet let jsou změny markantně vidět,“ přibližuje vědec.
Výprava jako první v mayské oblasti propojila umělou inteligenci a neuronové sítě při ověřování digitálních dat z leteckého snímkování LiDAR. Účastníci expedice byli v Guatemale v oblasti Pelén.
Měření Mont Blancu probíhá každé dva roky. Výška hory je proměnlivá, mohou za to meteorologické jevy jako vítr a sníh. Patronem expedice zeměměřičů byl úspěšný francouzský biatlonista Martin Fourcade.
Práva k vyzvedávání předmětů má společnost RMS Titanic. Právníci americké vlády se ale odvolávají ve sporu třeba na to, že výpravou může být narušeno místo posledního odpočinku obětí havárie lodi.
Letošní sezona na Mount Everestu patří mezi ty nejtragičtější. Může za to především expediční turistika, kdy se na vrchol vydávají i lidé bez zkušeností.
Zatmění bude pozorovatelné jen v Indickém a Tichém oceánu nebo u pobřeží Austrálie. Na cestu za tímto úkazem se vydal i mezinárodní tým vědců včetně těch z Brna. Říkají si The Solar Wind Sherpas.
Členové expedice Z101, která jede ve stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, porovnávají mimo jiné místa, která před 74 lety slavní cestovatelé navštívili.
„Aerolinky ruší lety, takže poslední skupina, která má zítra odlétat, nemá zatím nic jistého. Někdo má let zrušený, ten už to ví, někdo čeká, zatím ho zrušen nemá a doufá,“ uvedl člen expedice.
74 let od slavné africké výpravy cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Přejet Afriku na jih se teď v Káhiře chystá i dobrodruh Tomáš Vaňourek, se kterým v Káhiře natáčel Radiožurnál.
„Lidé měli na jiné plány, ale nemohou jet nikam. My jsme v určitém smyslu bez práce rok a hodně lidí už chce něco dělat,“ řekl Arnold Coster, který patří k organizátorům expedice Seven Summit Treks.
Expedice vyrazila z Prahy 22. února. Kvůli koronavirové pandemii posléze uvízla na tři měsíce nejprve v Turecku a poté v Íránu. Odtamtud musela posádka zkraje září odcestovat.
O výšce Mount Everestu se vedly debaty od roku 2015, kdy Nepál postihlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Nová data o nejvyšší hoře světa nyní zveřejnily Čína a Nepál, na jejichž hranici hora leží.
Irán je proslulý hlavně blankytně modrým tyrkysem, který se tu těží už tisíce let. Cestovatelé z expedice navštívili šperkařskou dílnu, kde (nejen) s ním pracují.
Už podruhé íránské bezpečnostní složky na pár hodin zadržely část posádky expedice Tatra kolem světa 2. Nelíbilo se jim, že kameramani natáčí v blízkosti přísně střežených objektů.
Přestože se Írán v těchto týdnech potýká s novou vlnou nákazy koronavirem, zůstávají jeho obyvatelé nesmírně pohostinní. Na svých cestách to poznává expedice Tatra kolem světa 2.
Zábava v Íránu není jen tak. Po revoluci v roce 1979 tamější režim zavedl pro umělce řadu omezení. Jak složitě se s nimi vypořádávají, zjišťovala v Íránu cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2.
S jednáním o propuštění členů expedice pomáhala i česká diplomacie. Chyba stála cestovatele po tříměsíčním čekání na otevření hranic v Turecku další čas.
Část posádky noc podobně jako ty minulé stráví v rozkládacích stanech na střeše, kde je prý nejenom nejvíc bezpečno, ale hlavně je odtud ráno nejlepší výhled.
Podivný, zvláštní, prostě jiný. Takový je letošní nejdůležitější svátek v islámském světě – postní měsíc ramadán. O jeho podobě mluvila posádka expedice Tatra kolem světa 2 s tureckým muezzinem.
Cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2 se u Černého moře setkala s potomky členů národnostních menšin, které byly téměř před 100 lety součástí velkého stěhování a výměny obyvatel.
Turecká Kappadokie vypadá jako z jiného světa, před miliony lety ji vytvořily sopečné erupce. Lidé si do usazeného popelu a lávy vytesali domy, kostely i města, která obvykle lákají davy turistů.
Turci na ně přes den volají policii a v noci je pak ve stanech budí vojáci se samopaly a teploměry. Dobrodruzi z expedice zažívají v době koronavirové pandemie na jihu Malé Asie náročné dny.