V Krkonoších můžete potkat rysa. Člověka jako potenciální potravu nevidí
Rys ostrovid je velmi vzácná kočkovitá šelma, kterou vídáme pouze v zoologické zahradě. Ochránci přírody v Krkonoších a na pomezí Jizerských hor mají ale důkazy o tom, že se občas objeví i v našich horách, kam přebíhá ze sousedního Polska.
„Asi bych zůstal stát a díval bych se, co dělá. Případně bych se snažil schovat někde za strom. Nebo do nějakého místa, kde by mě tak nepostřehl,“ hypoteticky přemýšlí šéf ještědského infocentra Milan Turek.
Liberečanka Martina Petrášková by se neschovávala. „Asi bych se koukala a měla radost, že vidím takové zvíře.“
Radek Drahný z Krkonošského národního parku dává za pravdu Martině.
„Když už by někdo podobné zvíře, ať je to vlk nebo rys, v Krkonoších viděl, tak nezbývá nic než jen závidět tomu člověku, protože tato zvířata v našich zeměpisných šířkách nejsou nebezpečná. Mají dost potravy, takže se nebudou zaměřovat na člověka jako na potencionální kořist.“
Setkání rysa ostrovida tváří v tvář člověku je velice výjimečné.
„My v podstatě víme o výskytu rysa v Krkonoších jen zprostředkovaně z fotopastí, které máme umístěné na stezkách zvěře. A víme, že se v určitých lokalitách rys opakovaně vyskytuje.“
Ochránci Krkonoš mají v ruce dokonce video, které jim dal jeden řidič, když jel ze Špindlerova Mlýna, rysa zachytila kamera umístěná v autě. Rys mu před autem přeskočil z jedné strany cesty na druhou. Stopy rysa byly taky u Vilémova, u Dolní Malé Úpy i na Rýchorách.
„Pro rysa v Krkonoších jsou ještě stále zapomenutá místa, která jsou bez přítomnosti lidí a kde ten rys může bezpečně přežívat, aniž by byl rušen. Dnes odhadujeme, že je v Krkonoších čtyři až šest jedinců, vysoká pravděpodobnost je, že to nejsou jenom samci, ale že jsou tady i samice. Takže se dá doufat, že u nás vyvedou i mladé.“
Rys ostrovid je velmi vzácná kočkovitá šelma, kterou běžně vídáme pouze v zoologické zahradě. Ochránci přírody v Krkonoších a na pomezí Jizerských hor mají ale důkazy o tom, že se občas objeví i v našich horách, kam přebíhá ze sousedního Polska.
Loví ze zálohy
Rys loví obvykle srnčí zvěř. Když má velký hlad, troufne si i na malého jelena nebo koloucha, připomíná Radek Drahný. „Ale standardně se živí menšími živočichy, které dokáže ulovit, a obvykle loví ze zálohy, že vlastně tu zvěř zadáví zezadu.“
I když má u nás rys v lesích dost potravy, už se stalo, že ve východních Krkonoších musel stát odškodnit farmáře právě kvůli rysovi.
„Tam jsme řešili případy, kdy ovce byla stržena způsobem přesně tak, jak loví rys.“
Takových případů je ale málo a stále platí, že rys není nebezpečný, naopak pro rysa je největším nepřítelem člověk, zejména pytlák.