Případu Gisèle Pelicotové se nedalo ve Francii vyhnout. Přesto se novinářka Clara Bauer-Babefová z Euractivu domnívá, že tím to končí a nic se ve společnosti nezmění.
„Obávám se, že Macron bude donucen vyhlásit nové parlamentní volby a pravděpodobně tak nyní budeme mít kabinet, který vydrží jen do června příštího roku,“ říká francouzský politolog Jean-Yves Camus.
Vláda Michela Barniera nemá zatím pro svůj rozpočet hlasy v dolní komoře parlamentu. Text by zřejmě podpořily provládní kluby, proti jsou strany z levicové Nové lidové fronty.
Vyšší zdanění bohatých by mohlo majetné lidi přimět k odchodu z Francie. Další lidé s velkým majetkem by pak mohli přehodnotit své plány se ve Francii usadit.
Předčasné parlamentní volby v červenci sice vyhrálo uskupení levicových stran, ale v nové vládě zasedli hlavně politici z Macronova centristického uskupení a konzervativní Republikáni.
Středopravicový Michel Barnier tvrdí, že bude respektovat všechny strany. „První zásadní zkouškou pro něj bude hlasování o rozpočtu,“ popisuje francouzský novinář Emmanuel Galiero pro iROZHLAS.cz.
Konzervativní Barnier je pro levici, která už avizuje, že při prvním parlamentním zasedání předloží návrh na svržení vlády, trnem v oku. Nový premiér bude závislý na podpoře lepenovců.
Attalovým prvním úkolem bude získat si respekt v nové pozici a projít tvrdými vyjednáváními o složení kabinetu a setrvání klíčových ministrů, uvádějí komentátoři.
Élisabeth Borneová stála v čele francouzské vlády téměř dva roky. Podařilo se jí prosadit kontroverzní důchodovou reformu i novelu migračního zákona. Prezident Macron chce dát vládě nový impulz.
Borneová vedla francouzskou vládu 20 měsíců a byla teprve druhou ženou v čele exekutivy země. V poslední době se však potýkala s poklesem popularity, její odchod si přála většina Francouzů.
Francie stále více omezuje styky s africkými státy, v nichž vojenské junty v uplynulých měsících provedly převraty. Paříž podle deníku Le Monde nařídila přerušit i kulturní projekty s těmito státy.
Stát nyní nabádá občany, aby jezdili vlakem. I mě straší uhlíková stopa, a tak volím cestu z Paříže do dalekého Vesoulu ve východní Francii vlakem. Jenže na trati se objeví problémy.
Předběžná dohoda předpokládá podpis závazné smlouvy v září. Trio investorů vloží do firmy 1,2 miliardy eur. Restrukturalizace dluhu Casina musí proběhnout „během prvního čtvrtletí roku 2024“.
Francie má nového ministra školství, kterým je Gabriel Attal, a nového ministra zdravotnictví, kterým se stal bývalý šéf kanceláře premiérky Élisabeth Borneové Aurélien Rousseau.
Podle deníku Le Figaro alkohol a drogy zavinili skoro 200 smrtelných nehod v roce 2021. Francií navíc nyní zmítá medializovaný případ herce Pierra Palmada, který při nehodě vážně zranil tři lidi.
Francouzská vláda chce v následujících letech investovat do jaderných zbraní, munice, bezpilotních prostředků i do projektu nové letadlové lodi, která má nahradit dosluhují plavidlo Charles de Gaulle.
Ve Francii podle Fischera vidíme krizi vlády i opozice. Prezident Macron při vysvětlování reformy působí povýšeně a ukazuje se prý, že se toho ani během několika let v politice mnoho nenaučil.
Proti prezidentu Emmanuelu Macronovi se postavila nejen opozice a odbory, ale i členové jeho vlastního prezidentského hnutí La République en Marche, upozorňuje deník Le Monde.
Francouzská vláda v pondělí těsně ustála hlasování o vyslovení nedůvěry a současně prosadila krajně nepopulární penzijní reformu, která postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let.
Na pařížském náměstí Svornosti se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády. Část protestujících se také střetla s policií, která použila i slzný plyn.
Výsledek čtvrtečního hlasování je velmi podobný výsledkům ze soboty, kdy o reformě senátoři hlasovali poprvé. Názor změnili dva členové horní komory francouzského parlamentu.
Francie se chystá na letní olympijské hry v roce 2024. Bezpečnost mají zajistit kamerové systémy vybavené softwarem na rozpoznávání obrazu. Budou upozorňovat na podezřelé chování lidí.
Stovky pekařů si stěžují na vysoké ceny elektřiny, másla, mouky i vajec. Požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla jen pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci.