Šéf turecké zpravodajské služby jednal s Hamásem. Izrael podle něj používá taktiku vyhladovění
O možnostech dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy jednal v sobotu v Ankaře s představiteli hnutí Hamás šéf turecké zpravodajské služby MIT Ibrahim Kalin. Delegaci Hamásu vedl předseda politické rady hnutí Muhammad Darvíš. Podle turecké agentury Anadolu hovořili také o způsobech, jak čelit snahám o nucené přesídlení obyvatel Pásma Gazy.
Kalin podle agentury AFP delegaci Hamásu ujistil o trvalé podpoře Turecka a prohlásil, že Ankara se rozhodně postaví proti jakýmkoli novým snahám o okupaci nebo anexi dalšího palestinského území. Izrael podle Kalina vůči Palestincům v Pásmu Gazy používá „taktiku vyhladovění, jejímž cílem je nucené vysídlení“.
Izrael ponechá své vojáky v ‚bezpečnostních zónách‘ v Gaze, Libanonu a Sýrii na neurčito, řekl ministr
Číst článek
Od konce příměří uzavřeného v lednu a zahájení nové izraelské ofenzivy 18. března bylo v Pásmu Gazy podle OSN vnitřně vysídleno asi 500 000 tamních palestinských obyvatel. Ve středu izraelská armáda oznámila, že z 30 procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít.
Podle prohlášení Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) je současná humanitární situace v Pásmu Gazy pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci.
Ještě před zahájením nové ofenzivy totiž Izrael 2. března přerušil veškeré dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy. Hlavním důvodem zastavení dodávek je podle izraelské vlády snaha vyvinout tlak na hnutí Hamás, aby propustilo izraelské rukojmí, které dosud vězní, a vrátilo těla mrtvých rukojmí.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito nejméně 51 065 Palestinců, z toho 1691 od 18. března, píše AFP.