Středopravicový Michel Barnier tvrdí, že bude respektovat všechny strany. „První zásadní zkouškou pro něj bude hlasování o rozpočtu,“ popisuje francouzský novinář Emmanuel Galiero pro iROZHLAS.cz.
Po ústavní stránce tedy vláda důvěru má, druhá věc je její aktuální důvěra u veřejnosti, ale tím se formální procedury řídit nemohou. Řídí se tím zajisté opozice, která hlasování vyvolala.
„Jenom část vystupujících je aspoň trošku věcná, zbytek jsou emoce, protože tam probíhá velký boj o to, kdo se nakonec dostane do mediálního prostoru,“ říká Petros Michopulos.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
Opozici vadí, že Rakušan používal stejný šifrovací telefon jako obžalovaní z pražské aféry. Prý to dokazuje, že je bezpečnostním rizikem. To už si nemohla z prstu vycucat nic lepšího?
Poslanci ANO už v týdnu sesbírali podpisy nutné pro vyvolání hlasování, považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. A to kvůli šifrovanému telefonu.
Podle analytiků banky Barclays bude vláda dál fungovat, i když „bude značně oslabena, zatímco sociální protesty proti reformě budou pravděpodobně ještě několik týdnů pokračovat.
Vyslovení nedůvěry vládě si z hlediska sociodemografického profilu nepřeje 73 % vysokoškoláků, mezi mladšími lidmi stejný názor převažuje v 67 % případů.
K pokračování běžné diskuse se poslanci dostali po 16.00. Před tím se podobně jako v úterý střídali u řečniště zejména členové kabinetu. Na jejich vystoupení pak krátce reagovali opoziční zákonodárci.
Právě nepřítomnost předsedy hnutí na jednání je pro vládní koalici jedním ze sporných bodů. „On tam klidně může být, nemusí vystupovat,” myslí si Dvořáková.
Naposledy se vláda opřená o sto osm poslanců udržela v sedle na sklonku léta a nic nenapovídá tomu, že by se početní poměry v dolní parlamentní komoře změnily.
Hlasování o vyslovení nedůvěry se uskuteční deset dnů před druhým kolem prezidentské volby, v níž se o funkci hlavy státu uchází také předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.
Předsedkyně klubu také zdůraznila, že klub postup neprobíral s předsedou ANO a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem, jenž byl z úterního jednání Sněmovny omluven a neúčastnil se ani schůze klubu.
Už loni v novoročním projevu Fiala řekl, že Česko čeká nejsložitější rok od vzniku samostatné republiky. Varoval před inflací, růstem cen energií a pandemií covidu. Pak přišel ruský vpád na Ukrajinu.
V výsledek Babišovi nejde. Jeho cílem je kout před komunálními volbami emoce voličů, dokud jsou žhavé. A aby se rozžhavily do běla, o to se už od jara stará šéf hnutí ANO se svým obytňákem osobně.
„Už teď je jasné, že to, co se podařilo nám – udržet během covidu nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU – to vám se jednoznačně nepodaří,“ kritizovala vládní koalici Alena Schillerová (ANO).
Hlasovalo se po jménech. Podle propočtů serveru iROZHLAS.cz hlasovalo pro návrh 84 poslanců, proti bylo 100 zákonodárců, nepřítomno bylo 16 lidí. Hlasování vyvolaly opoziční ANO a SPD.
Poslanci po 18. hodině jednomyslně rozhodli o tom, že budou o vyslovení nedůvěry Fialově vládě jednat i přes půlnoc. U mikrofonu se střídají poslanci s přednostním řečnickým právem.
Můžeme čekat, že se bude vládní pětice sobě navzájem zvolna vzdalovat. Na rozkližování kabinetů jsme navyklí až ve druhé půlce volebního období, ovšem tentokrát může přijít podstatně dříve.
S rostoucími preferencemi rozehrává Andrej Babiš hru, kterou jsme na naší politické scéně už viděli. Spíše než vážnou hrozbou pro vládu je ale hlasování o nedůvěře předzvěstí perného podzimu.
Na schůzi k vyslovení nedůvěry vládě se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13 hodin. Schůzi svolala předsedkyně sněmovny, uvedl to její mluvčí.
Poslanci opozičního ANO vyvolají ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry Fialově vládě i kvůli aféře kolem ředitele rozvědky, uvedla poslankyně Alena Schillerová.
„Skandál kolem pana Rakušana a jmenování ředitele tajné služby nemá v dějinách České republiky obdoby,“ řekl Babiš. „Pan Rakušan má důvěru nejen moji, ale má důvěru celé vlády,“ upozornil Fiala.