Ve východočeské krajině přibývají budky pro dravé ptáky. Daří se tak snižovat počty hrabošů a škůdců

V Královéhradeckém kraji přibývají budky pro dravé ptáky. Podle ornitologů jich jsou zhruba dva tisíce. Instalují se pět metrů nad terénem, často na sloupech elektrického vedení prakticky uprostřed polí. Cílem je usnadnit hnízdění dravců, kteří následně regulují počty hrabošů a dalších zemědělských škůdců. Počet takových budek roste i v Orlických horách.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východočeské krajině přibývají budky pro dravé ptáky. Daří se tak snižovat počty hrabošů a škůdců

V Královéhradeckém kraji přibývají budky pro dravé ptáky. Podle ornitologů jich jsou zhruba dva tisíce. Instalují se pět metrů nad terénem, často na sloupech elektrického vedení prakticky uprostřed polí | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Orlické hory, otevřená krajina kousek od obce Sedloňov. Kolem je asi 50 hektarů luk a pastvin, které lemují lesy. Ornitolog Miroslav Dusík se právě chystá zkontrolovat jednu ptačí budku umístěnou na sloupu elektrického vedení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Královéhradeckém kraji přibývají budky pro dravé ptáky, podle ornitologů jich jsou zhruba dva tisíce

„Je umístěna právě tady na sloupu, protože tak chrání poštolky před různými predátory. Zejména jsou to kuny. Ptáci se tady cítí bezpečně, kuna sem za nimi nemůže po tom betonovém povrchu. My teď budku zkontrolujeme, abychom tam doplnili hnízdní materiál. Mláďata už tady létají kolem nás, tak se nemusíme bát, že je budeme nějak nadměrně rušit,“ říká.

Umisťování ptačích budek na tyto sloupy je domluvené jak s majiteli, tak samozřejmě i s ochranáři.

Miroslav Dusík instaluje dřevěnou budku. Z jedné strany je prakticky otevřená. To představuje správné hnízdiště pro poštolky.

1:55

Špačci na hřbitově v Prostějově znečišťují hroby. Odradí je atrapy dravců a stříbrné spirály, věří město

Číst článek

„Ony potřebují mít budku, z níž vidí do krajiny. V uzavřených budkách by se tak rádi neusazovaly. Jen výjimečně uzavřenou budku také obsadí, když nemají jinou možnost. Ale tohle je pro ně daleko výhodnější i z toho důvodu, že jim hnízdo lépe větrá,“ vysvětluje.

„Samozřejmě že si jednotlivé páry hnízdících poštolek mohou konkurovat, ale tam to potom funguje tak, že když je na jaře kořisti a potravy málo, tak ty zkušenější a dospělejší páry si dokáží teritorium okolo budky uhájit. Ostatní ptáky tam nepustí, respektive jim neumožní hnízdění,“ dodává ornitolog.

„Takže v daném prostoru zahnízdí pouze takový počet dospělců, který se tam bezpečně uživí i se svými mláďaty, vysvětluje Miroslav Dusík.

Momentálně je v Orlických horách na zhruba 200 kilometrech čtverečních 550 budek pro dravé ptáky.

Václav Plecháček, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme