Odmítnuté evakuace a následná složitá záchrana i třeba za pomoci vrtulníků však není podle něj neobvyklá věc. „Mnohdy se tak lidé rozhodují, protože nemají dostatek informací," říká Daňhelka.
Loňská zima byla výjimečná svými teplotními rekordy. „Významně se na tom podílel jev El Niño. Spekuluje se o tom, zdali nemůže mít vliv i výbuch sopky Hunga Tonga,“ říká hydrolog Jan Daňhelka.
„Ve vrtech se ztrácí voda. Zvláště v těch mělčích, ale i už v těch středních s hloubkou 50 metrů. Tato situace se nelepší a ani vývoj do budoucna nebude příznivý,“ předpokládá Tomáš Hrdinka.
Na dovolenou do Středomoří se Evropané sjíždí na dovolenou právě v období, kdy jsou tamní podmínky nejvíce křehké. „Uměle tak zvyšujeme riziko požárů,“ upozorňuje hydrolog Jan Daňhelka.
Laboratoře neměly dlouho nástroje a analytické metody, které by dokázaly nalézt ve vodě zbytky léků a dalších chemických látek zvaných mikropolutanty. Teď je mají, ale s informacemi si neví rady.
„Představte si zatopený ementálský sýr, do kterého nasypete ještě trochu písku, a tím proudí voda,“ říká někdejší pracovník Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Bohuslav Koutecký.