V pořadu Leonardo Plus mluvil environmentální analytik Vojtěch Kotecký o použitelnosti igelitových nebo bavlněných tašek a apeloval na samotné obchody, aby tašky na více použití samy nabízely.
V českém tisku se ve čtvrtek píše také o ochraně úrodné půdy, osudu ojetých trolejbusů, které končí v postsovětských republikách, nebo o výstavbě velkých slunečních elektráren.
Podle studie Evropské komise připadalo před zavedením opatření na každého Čecha v průměru 300 tašek ročně. Do konce roku se má spotřeba snížit na 90 kusů.
Za plastové tašky si lidé nově musí v obchodech zaplatit. Od začátku roku totiž platí novela zákona o obalech. Podle ní už prodejci nesmí zákazníkům nabízet igelitové tašky k nákupu zdarma.
Příští rok přinese novinky v ochraně životního prostředí. Lidí se nejvíc dotkne novela zákona o obalech, která zpoplatňuje igelitky. Skončí také prodeje kotlů na tuhá paliva s 3. emisní třídou.
Blíží se konec igelitových tašek zdarma v obchodech. Poslanci schválili novelu zákona o obalech, která nařizuje igelitky zpoplatnit. Ještě dál ale jde řetězec Lidl. Už od března neprodává žádné jednorázové igelitky. Nákup si tak zákazníci můžou odnést třeba v těch papírových. Jsou ale papírové tašky ekologičtější než ty plastové? Podle děkana Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vladimíra Kočího jednoznačná odpověď neexistuje.
Německý obchodní řetězec Lidl od března ruší prodej igelitových tašek. Místo nich nabídne tři typy recyklovatelných nákupních tašek. Igelitky zmizí ze všech 233 prodejen v Česku a také poboček v Rakousku, Švýcarsku a domovském Německu. Jen v tuzemsku se ročně prodalo 27 milionů igelitek.
Zákazníci ode dneška nedostanou ve většině anglických obchodů igelitovou tašku zdarma. Vláda pro ně zavedla minimální cenu 5 pencí, tedy přibližně dvě koruny. Anglie se tak vydala cestou zbytku Spojeného království, kde toto pravidlo už delší dobu platí.
Evropané výrazně sníží spotřebu igelitových tašek a sáčků. Na schůzce v Bruselu se na tom definitivně dohodli ministři životního prostředí zemí Evropské unie. Evropané podle odhadů každoročně vyprodukují přes 20 milionů tun plastového odpadu. Země unie si teď budou moci vybrat jeden ze dvou způsobů, jakým spotřebu sáčků sníží.
Evropané budou v příštích letech muset výrazně omezit svou spotřebu igelitových pytlíků. I přes odpor Evropské komise se na tom v Bruselu dohodli zástupci všech zemí Evropské unie. Podle nich jsou pytlíky, sáčky nebo tašky příliš velkou zátěží pro životní prostředí.
1:43
|Květa Moravcová, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Martin Hromádka|Zprávy ze světa
Evropané musejí omezit používání igelitových pytlíků na jedno použití. Myslí si to Evropská komise, která dnes navrhla kroky, jak toho dosáhnout. Každá členská země by si podle Bruselu měla vybrat z několika možností. Na sáčky může uvalit zvláštní daň nebo je třeba úplně zakázat.
Ekologická organizace Arnika včera uspořádala setkání na Mariánské louce v Děčíně, kde seznamovala lidi s nevýhodami používání igelitových tašek a dopady na životní prostředí. V rámci akce proběhlo i podepisování petice za spravedlivější poplatky za svoz komunálního odpadu Co vytřídíš, neplatíš.