Lukeš narozdíl od maďarského premiéra Viktora Orbána ale nevěří, že Američané odstřihnou Ukrajinu od vojenské pomoci, byť Trumpa považuje za nepředvídatelného.
„Je naprosto neuvěřitelné, jak je země stabilně rozdělená a jak málo dokážou vnější události ovlivnit rozdíl ve voličských preferencích, který činí jedno nebo dvě procenta,“ říká Igor Lukeš z Bostonu.
„Pro výsledek prezidentských voleb v USA budou rozhodující tři až čtyři státy, ve kterých jde o všechno,“ vysvětluje profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš.
„Dostáváme se do naprosto neprobádaných vod. Uplácení pornoherečky se může zdát triviální, ale ve skutečnosti je to skutečně prubířský test identity této země,“ říká profesor Igor Lukeš.
Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše krachly banky proto, že si bankovní dozor nevšiml, že mnoho aktiv bylo investovaných do obligací, které jsou citlivé na zvýšení úrokových sazeb.
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Hostem Vinohradské 12 je profesor historie Igor Lukeš.
Podle historika a politologa Igora Lukeše se Putinovu Rusku za současné situace nesmí ustoupit, protože by se už pak nezastavil. Překvapilo ho, že americká podpora Ukrajiny jde opravdu od srdce.
Rusko od Aliance požaduje záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO. Že se tak v dohledné době nestane je ovšem jasné už kvůli tomu, že Ukrajina nekontroluje část vlastního území.
Tím, kdo podle profesora historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igora Lukeše, zkouškou zářijových teroristických útoků prošel se ctí, byli hasiči, policisté, a záchranáři.
Z vojenského hlediska bylo možné evakuaci řešit lépe, míní amerikanista. Za hlavní Bidenovu chybu považuje to, že evakuace byla prováděna z kábulského letiště a ne z vojenské základny.
Zásadním momentem podle něj bylo to, když Biden předal Putinovi seznam kroků, které Spojené státy učiní, pokud Rusko nepřestane s kybernetickými útoky.
„Když jsem viděl, jak se ten oranžový prezident prohlašuje za vítěze, i když čísla ukazovala opak, pocítil jsem lítost. Bylo to asi poprvé, co jsem ji vůči němu cítil,“ říká historik v USA.
I pražská socha Winstona Churchilla nesla nápis, že tento státník byl rasista. Je na čase přehodnotit, jaké osobnosti si zaslouží být připomínány ve veřejném prostoru? Odpovídá historik Igor Lukeš.
„Pokud se lidé budou rozhodovat podle situace v peněženkách, prezident Trump má malou šanci na výhru. Lidé ale nakonec nerozhodují podle racionální úvahy, ale podle řady emocí a zapšklých nenávistí.“
„O tom, kdo bude, nebo nebude ministerským předsedou, se musí rozhodovat ve volební místnosti, a ne na Letenské pláni. To ale předpokládá nezávislé soudy a fungující státní aparát,“ tvrdí Lukeš.
Donald Trump oficiálně zahájil svou kampaň za znovuzvolení prezidentem Spojených států. Když v roce 2015 vstupoval do svého prvního boje o Bílý dům, mnozí o jeho šancích pochybovali.