Trump vyjednává s velkým klackem. Dřív, či později ale bude muset hrozby realizovat, soudí politolog
Americký prezident Donald Trump začal ihned po svém nástupu do funkce mluvit o zavádění cel na dovoz zboží. Kromě Číny chce cílit i na své obchodní partnery, mezi něž patří hlavně Kanada a Mexiko a také Evropská unie. „Pokud by tarify nasadil tak, jak sliboval, mohlo by dojít k celé řadě událostí, které by si snad ani pan prezident nepřál,“ předpokládá v pořadu Interview Plus politolog a historik Igor Lukeš.
Zavádění cel by kromě zvýšení cen energií a spotřebního zboží mohlo vést k nárůstu inflace a nezaměstnanosti. Mezi kritiky se proto řadí i Trumpovi nejbližší spolupracovníci jako Elon Musk nebo Steve Bannon.
„Pan prezident je velmi agresivní vyjednavač. Přijde do vyjednávání s velkým klackem a absurdně vysokými požadavky a předpokládá, že od stolu bude odcházet s dohodou, která nebude v ničem připomínat původní požadavky,“ analyzuje Lukeš. „To je samozřejmě celkem běžná vyjednávací taktika. Ale Trump jako prezident nakládá s pověstí Spojených států.“
Od roku 2020 totiž mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem platí smlouva o volném obchodu, kterou vyjednával sám Trump. Uvalení cel by tuto smlouvu zrušilo a mohlo by být interpretováno jako signál světu, že Amerika nedodržuje vlastní dohody. Přesto je pravděpodobné, že Trump svůj záměr uskuteční.
„Když člověk neustále chodí na vyjednávací schůzky s velkým klackem v ruce, tak dřív, nebo později ho musí použít,“ domnívá se Lukeš. „Pokud bude chtít tímhle stylem pokračovat, bude muset ukázat určitou odvahu a převést hrozby do reality.“
Kromě jednotlivých kategorií, jako je například mexické pivo nebo javorový sirup, by se cla podle něj projevila hlavně na cenách energií, dovážených z velké části z Kanady, a pohonných hmot. Tím by se zdražilo zásobování a v konečném důsledku by ceny Američanům rostly napříč všemi segmenty zboží.
Volby během okupace?
Paradoxní je i situace, kdy chce Trump uvalit 25procentní cla na své nejbližší obchodní partnery, s nimiž má uzavřené dohody, ovšem na Čínu, která prokazatelně poškozuje americké zájmy, plánuje clo pouze desetiprocentní, všímá si politolog.
„Čína se dopouští nekalých praktik v ekonomické soutěži. Prodává zboží, které Peking subvencuje, aby mohl úspěšněji soutěžit s jinými producenty. A kromě toho se také Číňané ve velkém dopouštějí krádeží intelektuálního vlastnictví,“ je přesvědčený Lukeš. „Jejich lidé ukradnou patenty, nápady nebo vědecká zjištění a ty potom používají pro vlastní výrobu, aniž by zaplatili jedinou korunu.“
Z Pásma Gazy americká Riviéra? ‚Bizarní‘ Trumpův plán se rovná čistkám a ohrožuje příměří, míní expert
Číst článek
Existují spekulace, že nižší cla na čínské zboží mají být součástí strategie, jak ukončit válku na Ukrajině. Podle Lukeše je to málo pravděpodobné, protože Trumpovo jednání je spíše impulzivní a zpravidla se týká krátkodobého horizontu. O tom vypovídá i požadavek Bílého domu, aby Ukrajina do konce roku prošla volbami.
„Je to katastrofální požadavek, který musí vést k oslabení v ukrajinské jednoty,“ varuje Lukeš. „Představme si, že by se v roce 1942, kdy německá armáda okupovala celou Evropu, Britové najednou měli začít věnovat volebním hádkám o to, zda by měli Downing Street vlastnit konzervativci, nebo labouristé.“
Stejně tak Ukrajinu oslabí americký požadavek další pomoci výměnou za nerostné bohatství. Naopak Kremlu tyto strategie vyhovují, protože Amerika jimi rozsévá chaos a nesoulad mezi spolupracujícími státy.
Kromě Ukrajiny ale škodí Trump hlavně vlastní zemi. V důsledku jeho direktiv a rozhodnutí totiž došlo k masivním skokům na burze a finančních trzích.
„Lidé považují možnost investovat za privilegium, protože Amerika je seriózní země, kde se vaše peníze neztratí. Ale když děláte tyhle šílené kroky, znehodnocujete pověst Spojených států. Jako by se ukazovalo, že Amerika není tak bezpečná, jako vždycky předtím byla,“ uzavírá Lukeš.
Má Trump dlouhodobou strategii? A proč chce zrušit vládní agenturu pro zahraniční pomoc USAID? Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu v úvodu článku.