Nejvíc se otepluje v zimě a v létě. Na podzim je změna klimatu v Česku méně patrná

První polovina září byla letos teplejší, než jsme v Česku zvyklí. Z dlouhodobého pohledu je to ovšem měsíc, jehož klima se u nás mění nejpomaleji – hned po říjnu. Nejvíc se za šedesát let oteplily srpen a prosinec.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A přicházející obleva nám jako již tradičně připravila Vánoce na blátě

Sníh rychleji odtává, místo sněhových vloček dopadají na zem častěji kapky deště. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když je jeden měsíc teplejší nebo studenější, než jak si ho pamatujeme, nemusí to ještě nic znamenat. Teplota vzduchu je tak proměnlivá, že jeden rok může být v lednu průměrně -5,6 stupně Celsia, hned následující rok +1,8 stupně Celsia. Tak vzdálené hodnoty naměřili čeští meteorologové v letech 2017 a 2018.

Abychom výkyvy odfiltrovali, potřebujeme dlouhodobější data. Český hydrometeorologický ústav je poskytuje od roku 1961 a ze srovnání první a poslední změřené dekády je už trend dobře patrný.

Zvětšit graf na celou obrazovku

Zatímco celoroční průměrná teplota stoupla o dva stupně Celsia, tedy zhruba tak, jako kdybychom na běžném radiátoru otočili termostatickou hlavicí o jednu čárku doleva, míra oteplení se v různých měsících liší: nejvíc se projevuje v prosinci, lednu, červenci a srpnu.

„Vyšší teploty v letních měsících se projevují jako vlny veder a navyšují tak počet tropických dní, kdy teplota přesáhne 30 stupňů Celsia, a tropických nocí, kdy neklesne pod 20 stupňů Celsia,“ vysvětluje Ondráš Přibyla z projektu Fakta o klimatu.


Vyšší teploty v zimních měsících způsobují, že se z krajiny rychleji odpařuje voda a zhoršuje tak problémy se suchem. Na konkrétních případech jihomoravských obcí je v interaktivní formě prezentuje web Příběhy sucha.

Zvětšit graf na celou obrazovku

Vysoký nárůst teplot v prosinci a v lednu zase způsobuje, že se na menším území a po kratší dobu udrží sněhová pokrývka. Sníh rychleji odtává, místo sněhových vloček dopadají na zem častěji kapky deště. „To může mít dopady na doplňování podzemních vod – pomalu tající sníh se vsakuje lépe než déšť, který i stéká po povrchu a řekami z našeho území odtéká pryč,“ vysvětluje Ondráš Přibyla.

Petr Kočí, Kristína Zákopčanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme