‚Až 500 zvířat v jednom bytě.‘ Plzeň se opět potýká s každoroční invazí netopýrů, lidé situaci podceňují

Plzeň opět čelí každoroční invazi netopýrů rezavých. Pro ty je město ideální prostředí na lov hmyzu, který se shlukuje kolem lamp a dalšího osvětlení, a také k námluvám. Není pak výjimkou, že světlo v okně přiláká nejednoho takového nočního tvora i do obydlí plzeňských obyvatel.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr

Výjimečně může vletět do jednoho bytu až 500 netopýrů | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Netopýři Plzeň navštěvují pravidelně, každý rok přibližně touto dobou za teplých vlahých večerů. Město využívají k páření celá hejna těchto zvířat. Městské prostředí jim vyhovuje, protože se živí hmyzem a ve městě všude svítí lampy, kolem kterých létá velké množství hmyzu. Nejde jen o Plzeň, děje se tak i třeba v Ostravě nebo německém Berlíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netopýry láká světlo slibující přítomnost hmyzu. Proto často zavítají do bytů či společných prostor domů. Poslechněte si víc

Pro lidi není tato situace úplně jednoduchá. Netopýři se totiž snadno dostanou do domů či bytů. „Každý rok upozorňujeme, že je třeba v tomto období, zpravidla trvajícím dva až tři týdny, dbát zvýšené opatrnosti a dostatečně si zabezpečit majetek, hlavně při večerním větrání. Důležitá je instalace sítí proti hmyzu do oken,“ říká vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Do místnosti většinou nejprve nalétnou průzkumníci. Ti prověří, zda je na místě klid, a následně tam zamíří i zbytek hejna. „Může se jednat o 50, 100, ale také až o 500 zvířat v jednom bytě,“ prozrazuje Karel Makoň.

„Problematické může třeba být, když se jedinec zasekne na místě, odkud nemůže vylézt – obvykle ve váze nebo lustru. Začne pískat a dalších 100 mu přiletí na pomoc. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy lidé odjedou na dovolenou, nechají otevřenou ventilačku a doma se jim třeba na týden utáboří 300 netopýrů. Škody na majetku jsou v důsledku toho značné.“

Přenašeči nebezpečné nemoci

Netopýři navíc neznamenají jen nepříjemnou návštěvu, ke které se často volají hasiči, policisté nebo pracovníci záchranné stanice živočichů. Pokud vás netopýr kousne, musíte ho za každou cenu zajistit – ať už živého, či uhynulého. Je totiž nezbytné, aby u zvířete byla testem prokázána, nebo vyloučena vzteklina.

Netopýři mají sociální sítě. Vědci jim chtějí porozumět, i když nejdou odposlouchávat

Číst článek

„Vzteklina pro člověka představuje velice nebezpečnou nemoc. I proto je potřeba dělat vše proto, abychom předešli vniknutí netopýrů do bytu. Bohužel lidé hrozbu stále podceňují a situace se každoročně opakuje ve stejných ulicích i domech,“ varuje Karel Makoň

Pokud se netopýr do bytu dostane, obtížně se vyhání. Ideální je ho hned vytlačit ven pomocí nějaké mobilní stěny, třeba prostěradla. V případě, že na místě už zvířata nějakou dobu tábořila, musíme všechno projít (nábytek, obrazy, záclony i každou vázičku), všechny netopýry posbírat a vypustit ven, nejlépe v rukavicích.

Kateřina Dobrovolná, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme